Co je LED

Technologie LED je technologie založená na polovodičové diodě vyzařující světlo, je známa již z šedesátých let 20. století. Původně LED diody vyzařovaly monochromatické světlo (první LED dioda byla červená) a využívaly se především pro indikaci – stoje, auta, počítače...

Důležitým milníkem bylo vynalezení technologicky náročné modré diody, která otevřela cestu k diodě bílé. Dalším milníkem bylo představení vysokovýkonné LED diody, díky čemuž se začalo uvažovat o využití technologie LED pro všeobecné osvětlování.

Vývoj se ještě zrychlil a každým rokem jsou představovány diody, které mají o něco vyšší účinnost (výkon). V současné době se pro všeobecné osvětlování lze setkat s diodami, které mají účinnost cca 100–130 lm/W, což je teoreticky lepší než u žárovek, zářivek i některých výbojek (a technologii je do budoucna připisováno další zvyšování účinnosti).

Nicméně technologie LED je stále nová, trpí některými neduhy, jako např. nemožné uplatnění na všech místech a není dostatečně prozkoušena praxí. V současné době je předmětem intenzivního zájmu institutů a organizací zabývajících se testováním kvality.

Mimo vysokou účinnost je za hlavní teoretickou výhodu technologie LED považována dlouhá životnost. V praxi nicméně závisí tento parametr na mnoha okolnostech a odpovědní výrobci neudávají vyšší číslo než 50 tisíc hodin, většinou však mnohem méně (např. 30 tisíc hodin).

Mezi další výhody patří rychlý start, technologická možnost stmívání, malé rozměry, možnost různých barevných kombinací, spotřeba energie, odolnost vůči vibracím, odolnost vůči častému spínání a další.

Světelné zdroje LED mají nízkou povrchovou teplotu. Běžná provozní teplota je obvykle cca 60 stC, žárovka až několik set stC, halogenka se zahřívá až na 250 stC. zářivka cca 60-80 stC.

LED diody navíc oproti výbojkám a zářivkám neobsahují rtuť.

V dnešní době již nahradíme žárovky s běžnými paticemi-E14, E27, GU10 a MR16 na 12V, běžně nahrazujeme reflektorky v domácnostech, hotelech. Nově se začínají využívat LED žárovky s technologií SMD s vyzařovacím úhlem 120 st na 1 led.

Náhled do budoucna

V dalším období se budeme zabývat vyšší účinností a budeme pro Vás testovat venkovní svítidla, LED reflektory a výkonnější LED žárovky.

Vstup do obchodu

LED žárovky
náhrada za žárovku - 40W - 60W - 80W - 100W
patice - E27 - 230VAC - E14 - 230VAC - GU10 - 230VAC - MR16 - 12V - MR11 - 12V - G23-230VAC - G9-230VAC - G53-12V - G4 - 12V - Led trubice - G24q-3 - R7S - 220-240V

LED svítidla
Přisazená -Podhledová - LED panely -Lineární- zářivková -Svítidla se senzorem -Lampy, lampičky -Intimní - LivingColors -Orientační, design ABB -Svítidla se ZOOM -Lištová LED svítidla -Venkovní reflektory -LED veřejné osvětlení

LED pásky
Digitální pásek RGB -Jednobarevné v silikonu -Jednobarevné bez silikonu -Vícebarevné (RGB) v silikonu -Vícebarevné (RGB) bez silikonu -Celé kotouče -5m

LED hvězdná nebe
Zobrazit hvězdná nebe

Rozcestník

Uvedené ceny jsou platné pouze pro objednávky z eshopu.
Proč nakupovat u nás?
3 až 10 let záruka na zboží
TOPlist