Úvod / Poradna / Jaká barva světla je ta správná?
Kategorie
Výrobci
Kontaktujte nás hned

+420 734 766 497
+420 725 810 599

info@luxo.cz

 

Výdej zásilek:

Pod Vinicí 409/27
Praha 4, Modřany

 

Otevírací doba prodejny od 10.5.2021 OTEVŘENO

Po 830 - 1700
Út 830 - 1700
St 830 - 1830
Čt 830 - 1700
Pá 830 - 1500

Výhody nákupu u nás
  • DOPRAVA nad 2500,- Kč zdarma!
  • slevy pro montážníky
  • věrnostní program pro stálé zákazníky
  • odběr na prodejně
  • komplexní řešení na míru    
  • ONLINE návrh ZDARMA  

Jaká barva světla je ta správná?

Luxo

Barva světla neboli teplota chromatičnosti světla.

Co to vlastně je? A jaká barva světla je ta správná?

S tímto dotazem se setkáváme každý den, chodí za námi zákazníci a nevědí, že jsou rozdíly právě v barevných odstínech světla. Jednotka této veličiny je Kelvin- K. Podívejte se, jaké jsou možnosti v barvách světla.

 

Příklady barevných teplot různých světelných zdrojů:

• 600 K- červená dioda

• 1200 K- žhavé uhlíky

• 1900 K - svíčka

• 2300 K: ztlumená žárovka

2700 K: žárovka, Slunce při východu a západu

3000 K: studiové osvětlení

• 3400 K: halogenová žárovka

• 4200 K: zářivka

• 5000 K: obvyklé denní světlo

• 5500 K: fotografické blesky, výbojky; toto je obvyklá barevná teplota používaná v profesionální fotografii

• 5780 K: povrchová teplota Slunce (kvůli Zemské atmosféře vnímáme ovšem barvu jako žlutou)

• 6000 K: jasné polední světlo

• 6500 K: standardizované denní světlo

• 7000 K: lehce zamračená obloha

• 8000 K: oblačno, mlhavo (mraky zabarvují světlo do modra), světlo blesků při bouřce

• 10 000 K: silně zamračená obloha nebo jen modré nebe bez Slunce

• 12 000 K: modrá obloha v zenitu, světlo svářecího elektrického oblouku

• 14 000 K: světlo UV trubic v soláriu

• 20 000 K: světlo sterilizační UV-C lampy

U svítidel se ve většině případech setkáte s barvami Teplá bílá, Neutrální bílá a studená bílá. Výrobci takto uvádí barevnou teplotu, aby více přiblížili světlo zákazníkovi. Na každém svítidle musí být uvedena barva světla v Kelvinech.

Jaké světlo je to správné?

Často si lidé volí barvu světla buď nevědomky při koupi co jim padne do ruky a nebo podle svého pocitu, ale vždy to nemusí být správná volba. Pro unavené oči po těžké práci není dobré bílé světlo, ale měli byste zvolit relaxační teplejší odstín. Do domácností a do místností jako jsou obývací pokoje, dětské pokoje, ložnice volte teplotu od 2700K- 3000K.

Pro pracovní prostředí, kuchyně, WC či koupelny můžete zvolit 4000K- neutrální barva světla. Je důležité si dát pozor na přechody z místnosti do místnosti, při použití odlišné barvy světla to bude působit rušivě. 

 

Pozor na zářivky. Za ideální hladinu osvětlení na pracovním stole je považováno cca 500 luxů, což zajistí hlavní osvětlení v místnosti 2,5x2,5 m o výkonu 3500LM. Doporučujeme LED světla nebo LED žárovky, které neblikají, nehřejí a nejsou škodlivé pro oči. Řada výrobců pracuje s filtry proti modrému světlu, které má negativní účinky na lidský mozek a způsobuje hormonální nerovnováhu v těle.

Nevhodné jsou ale zářivky a lampy s intenzivním umělým světlem, které skutečně mohou při pravidelném a dlouhodobém čtení vážně poškodit zrak. Co se týče stupně bělosti, ideální je pro čtení denní bílá s hodnotami 4 500 až 5 000 K. Nejvíce se podobá dennímu světlu a neunavuje tudíž tolik zrak.

      

Barevné odstíny v jedné lampě

Jakou barvu světla dát do obývacího pokoje? Pokud máte obývací pokoj k relaxaci a pohodě, jistě volte teplejší barvy světla od 2700 – 3000K. Studenější odstíny ve vás budou evokovat denní světlo , mozek si tak bude myslet, že je den a způsobí problémy s usínáním. Lepší je nakombinovat barvy a volit tak podle libosti a pracovní náplně. Jak toho docílíte? Zvolte v místnosti jedno centrální světlo se studenější barvou 4000K a lampičky nebo stojací lampy s teplejším odstínem. Můžou pomoci i LED pásky, které instalujete za TV.

Dnes je velmi používaná technologie CCT, která způsobuje, že v jednou světle jsou obě barvy LED čipů a vy si je přepínáte podle potřeby ovladačem. CCT svítidla mohou být, jak lampičky, tak LED pásky. Výrobci testují a mají  jisté výsledky, že působením a změnou teploty chromatičnosti v průběhu pracovního dne např. v kanceláři, to má pozitivní účinky na náladu a schopnost se soustředit.

    

Studější odstíny světla                                                         Teplejší odstíny světla

Barevné světlo v ložnici, jaké je to správné? Pokud je ložnice relaxačním a spánkovým místem, zvolte teplejší barvu světla 2700-3000K s možností regulace stmívání, možným designovým doplňkem můžou být RGB barevné LED pásky. Lampičky na čtení mohou mít studenější světlo max. 4000K, vyšší hodnoty nabádají mozek k bdělosti. Pokud trpíte nespavostí pozor na čtení zpráv z mobilu před spaním! Působení „modrého světla“ v jiném článku.

          

Teplejší odstíny světla v ložnici                             Barevné kombinace světla pomocí LED pásky RGB

Správné světlo v kuchyni

Pracovní světlo, které směřuje na pracovní linku by mělo být okolo 4000K- studenější než v jiných místnostech. Dobře poslouží svítidla z LED pásků a hliníkových profilů, jak vyrobíte takové svítidlo se dočtete zde.,  které můžete zafrézovat do horních skříněk. Nad jídelním stolem by mělo být světlo difúzní v teplejším odstínu barvy, pozor na odkryté žárovky mohou oslňovat a odrážet se v talíři a skleněném nádobí. Pro rustikální kuchyně se zajisté hodí teplejší odstíny světla 2700 -3000K. V moderních kuchyních vynikne bílé světlo- ale pozor maximálně 4000K.

                  

Studenější odstíny světla v moderní kuchyni                                Teplejší odstíny světla v rustikální kuchyni

Realizaci a výběr barvy světla  v koupelně nepodceňujte

Koupelna je část bytu či domu, kde bychom se měli dobře vidět v zrcadle a mít kvalitní hlavní osvětlení. Ať už nástěnné lampičky nebo LED pásky okolo zrcadla je dobré mít ve studenějších barvách světla, maximálně okolo 3000K-4000K. Svítidlo může zkreslovat barvy a pokud je nesprávně umístěnné nad zrcadlem, tak bude stínit.

 

     

Studené odstíny světla                                                     Teplé odstíny světla v koupelně

Ostatní místnosti jako WC, šatna nebo chodba Zde je na Vás jaké světlo preferujete, člověk zde netráví moc času a určitě je lépe vidět pod studenějším světlem okolo 4000K. Úplně bych se vyhnula studenému až namodralému světlu, působí to dost nepřirozeně a může zkreslovat barvy.

©2016 luxo.cz