Úvod / Poradna / Svítidlo do koupelny, jak vybrat to správné?
Kategorie
Výrobci
Kontaktujte nás hned

+420 734 766 497
+420 725 810 599

info@luxo.cz

 

Výdej zásilek:

Pod Vinicí 409/27
Praha 4, Modřany

 

Otevírací doba prodejny od 10.5.2021 OTEVŘENO

Po 830 - 1700
Út 830 - 1700
St 830 - 1830
Čt 830 - 1700
Pá 830 - 1500

Výhody nákupu u nás
  • DOPRAVA nad 2500,- Kč zdarma!
  • slevy pro montážníky
  • věrnostní program pro stálé zákazníky
  • odběr na prodejně
  • komplexní řešení na míru    
  • ONLINE návrh ZDARMA  

Svítidlo do koupelny, jak vybrat to správné?

Jak správně vybrat osvětlení koupelny a zrcadla?
Luxo

Dokončujete stavbu domu nebo rekonstrukci a chybí Vám osvětlení do koupelny? Neste si jisti, jaké osvětlení zvolit k zrcadlu a nad vanu?

Přečtěte si několik užitečných rad, čemu se vyvarovat, na co nezapomenout a co si pořídit.

1. Svítidla stropní či podhledová, když je potřeba hodně světla v místnosti.

Při plánování osvětlení každé místnosti je důležité si uvědomit, že potřebujete světlo pro hlavní nasvícení prostoru a zároveň doplňkové světlo např. k zrcadlu. Tyto kombinace volí nejvíce zákazníků. Tím splní funkční osvětlení v koupelně. Pro ty, kteří se nechtějí spokojit s klasikou, zde máme návrhy osvětlení koupelny třeba z LED pásků ovládané buď stmívači a vypínači na stěně nebo telefonem.

Při výběru světla do koupelny musíte vědět, jaký máte strop. Buď budete svítidlo přisazovat nebo ho budete zapouštět do sádrokartonu. U podhledovým svítidel je nutné znát montážní hloubku a prostor nad stropem a zda vůbec můžete technicky do Vašeho stropu svítidlo zapustit. Vždy se poraďte s řemeslníkem, který vám stropy montoval.

  

Bodová podhledová svítidla

    

Koupelnová stropní přisazená světla

2. Velikost koupelnových stropních svítidel a materiál

Velikost stropních svítidel je závislá na velikosti místnosti koupelny a kde máte již hotové vývody elektrické energie. Můžete volit mezi LED svítidly, která mají již dány světelné parametry a nevyměnitelný zdroj světla a nebo svítidly na LED žárovky, většinou se vyrábí koupelnová svítidla na žárovky s paticí E27.

V místnosti o velikosti 2,5 x 2,5 m s výškou stropu 2500mm bude dostačující osvětlení splňovat přisazené svítidlo s parametry průměrem 32cm a výkonem 24W, 2520LM, dalším prvkem by mělo být osvětleno zrcadlo. Můžete zvolit i několik svítidel slabších výkonů např. bodových.

Materiál volíte dle libosti tvrzený plast s odolností proti vlhkosti nebo skleněná svítidla s doplňky z niklu, chromu Vaši koupelnu podzvednou.

3. Důležitý parametr u svítidel do koupelny je IP krytí.

IP krytí je veličina, která udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa a vniknutí kapalin, zejména vody. IP krytí svítidel také určují normy a dané zóny v koupelně, jak daleko je elektrický přívod a světlo od vodního zdroje.

Krytí IP44 je dostačující u svítidel stropních pod nimi není žádný zdroj vody, ale je možnost vzniku par.

Krytí IP65-67 musí být u svítidel nad vanou a v blízkosti sprchového koutu.

4. Svítidla k zrcadlu si volíme dle libosti a vkusu. Mohou být nástěnné lampičky po boku zrcadla, nástěnná nad zrcadlem. Je vhodné zvolit taková, aby jste si vlastním tělem nestínili. Koupelnové lampičky můžou být z opálového skla v různých tvarech a být tak krásným doplňkem interiéru koupelny. Zrcadlové svítidlo může mít i řadu dalších doplňků, jako je zásuvka nebo hodiny.

 

zrcadlové svítidlo se zásuvkou                                                                                        zrcadlové svítidlo s hodinami na baterie

Svítidlo a sušák zároveň

 Poslední sobou jsou velmi žádaná světelná zrcadla s integrovanými ledkami. Koupíte tak zrcadlo a osvětlení v jednom. Zrcadla mají odolnosti proti zapocení a ovládat je můžete pouhým dotykem.

   

Zvětšovací zrcátka jsou součástí zrcadel nebo je můžete přidělat kamkoliv v koupelně

5. LED pásky v koupelně

LED pásky jsou vhodnou variantou právě pro nasvícení koupelny, protože pracují s bezpečným napětím 12V a 24V. Hodí se do příček, zapracovat do stropu či podlahy. Krásným doplňkem je pak jejich možnost stmívat a ovládat na dálku. Můžete si tak volit barvy dle libosti od bílé po teplou či RGB třeba přímo z vany a vychutnávat si relaxaci.

   

©2016 luxo.cz