Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Víte jak naistalovat LED pásky?

Nakupte v Prosinci nad 2 000 Kč a získáte od nás chytrou WIFI žárovku- WZ531 jako dárek! V košíku ihned.

Návod na montáž LED pásků

Při montáži LED pásku je bezpečnost na prvním místě, proto se do ničeho nevrhejte po hlavě a pečlivě si nastudujte návod, který jsme si pro vás připravili. V prvé řadě je ale důležité zvolit vhodný pásek pro účel použití.

LED pásky jsme pro vás rozdělili do několika kategorií a jedno je  "podle použití"

LED pásky dekorativní- jsou vhodné pro nasvícení vitrín, poliček, skříní, ale kolem 9W můžete klidně použít i pod kuchyňskou linku. Dekorativní pásky mají malý příkon a svítí malou intenzitou, jsou vhodné pro schodiště či nasvícení zrcadel a koupelen.

LED pásky pro hlavní svícení- pásky mají větší výkony a splňují parametry hlavního osvětlení v místnosti. Jsou dimenzované tak, aby zvládly svítit několik hodin vkuse a  nasvítili celý obytný prostor, obývák, halu, kanceláře, šatnu, ale i třeba restauraci. Podívejte na naše některé REALIZACE.

Upozornění: Dodržujte bezpečnostní vzdálenost při montáži svítících LED diod – nikdy se do nich nedívejte z malé vzdálenosti, hrozilo by vám poškození zraku. Vždy si připravte všechny komponenty a správné náčiní, pro letování je vhodná mikropájka. K tomu aby Vaše LED sestava byla kompletní, vhodně propojená a plnila dobře a dlouhodobě svou funkci, potřebujete kvalitní příslušenství a instalační materiál.

instalacni_material      letovani_led_pasku

 

1. Manipulace a úprava LED pásku

Při rozbalování a pozdější manipulaci si dejte pozor na ohýbání LED pásku, hrozí mu tak poškození. Když budete LED pásek rozbalovat z kotouče, na kterém je navinut, snažte se, aby se na LED pásku nevytvořily smyčky. Tím porušíte vodiče a spoje z cínu, které jsou cca po 0,5m nebo jednotlivé rezistory na LED pásku. Tato poškození se nemusí okamžitě projevit, ale po montáži i za nějakou dobu, jak se LED pásek rozpíná.

Úprava LED pásků je jednoduchá. Pokud potřebujete LED pásek zkrátit, můžete tak jednoduše učinit klasickými ostrými nůžkami nebo také štípacími kleštěmi. Stříhat LED pásek můžete ale jen v určitých místech, jinak se LED pásek může zničit a nebude svítit.

LED pásek můžete stříhat v označených místech pro dělení, na každém LED pásku je toto místo označeno. Místa se u jednotlivých pásků liší, někde to může být po 5cm někdy i po 10cm. Na každé straně musí zůstat napájecí bod. Stříhá se mezi body.

strihani_pasku

Pokud potřebujete LED pásek nastavit, použijte profesionální pájení stanici s regulací teploty nebo také klipy a spojky pro spojení LED pásků. Nejspolehlivější je však pájecí spoj.

 

2. Přilepení LED pásku

Když máte LED pásek upraven tak, jak potřebujete, můžete přistoupit k nalepení LED pásku. LED pásky mají většinou samolepící 3M pásku, kterou stačí strhnout a LED pásek nalepit. Lepíme většinou na hliníkový povrh - profily k tomu určený, pro dostatečný odvod tepla z led pásku. Rozhodněte se, jak LED pásek nalepíte, protože pozdější přelepení a stržení LED pásku ho zničí, potrhají se diody a spoje.

Pokud lepíte nový LED pásek na místo, kde už LED pásek dříve byl, odstraňte pečlivě zbytky lepidla.

LED pásek přikládejte a lepte postupně, aby se na LED pásku nevytvořily nerovnosti. Dejte si ale pozor na přílišné tlačení přímo na LED diody a nepoužívejte k tomu žádné ostré předměty.

 led_pasky_cipy

      k000c-100_civka

Cívka na které je většinou natočený LED pásek.

 

3. Připojení napájecích vodičů

Napájecí vodiče můžete k LED pásku připojit buď pájením nebo klipy, spojkami. Pro dlouhodobější a spolehlivější použití LED pásků doporučujeme připojovat vodiče pájením.

Pro pájení použijte pájku s regulací teploty hrotu. Teplotu hrotu volte 280-330°C. Místo pro pájení nazýváme plošky a je nutné je dostatečně prohřát, aby nevznikl tzv. studený spoj. Zároveň si ale dávejte pozor na přehřátí LED pásku, protože tak může dojít k poškození okolních součástek. Při tvarování připojeného vodiče dejte pozor, aby nezasahoval do LED diod.

Spoje LED pásku a vodičů je dobré přetáhnout smršťovací bužírku a chránit tak celý spoj.

led_pasek_chladici_podlozka             

 

  konektory

 

4. Chlazení LED pásku

LED pásky musejí být zabezpečeny tak, aby se za provozu nepřehřívaly. Vždy doporučujeme je lepit do LED hliníkových profilů. Hliníkové profily jsou někdy také nazývané jako lišty pro LED pásky (druhy: nástěnné, vestavné, rohové a speciální). 

spravny_profil

Současně s LED profily použijte krycí difuzory, které LED pásek chrání a dokončí kompletní LED sestavu. Správné zvolení hustoty LED čipů na pásku a zvolení správného difuzoru má velký vliv na konečné světelné pohodě. Pokud zvolíte LED pásek, kde čipy jsou daleko od sebe, uvidíte každý bod v liště. Proto je důležité při výběru vždy definovat, kam budete LED pásek a sestavu instalovat.

rozdil_led_pasek

Krycí difuzory jsou vždy doporučeny k určitému profilu. Mezi nejpoužívanější patří difuzory KLIPY, které jednoduše nacvaknete na profil. Velké uplatnění mají v místech se špatnou manipulací a při dlouhých sestavách.

nove_difuzory_klipy

 

5. Údržba a životnost LED pásků

LED pásky mají tu výhodu, že při provozu prakticky nepotřebují žádnou údržbu. Pokud se vyskytnou problémy s LED pásky, nejčastěji se jedná o špatný a nešetrný způsob při sestavení a montáži.

V čistotě je potřeba udržovat difuzory, které tak nebudou poskytovat dostatek světla.

LED pásky mají vysokou životnost, průměrně se předpokládá, že vydrží až 50 000 provozních hodin. Pokud chcete LED pásky prodloužit, je potřeba zvolit stejný druh pásku i jeho šarži.

 

6. LED pásek do vlhkého prostředí

Předchozí návod na montáž LED pásků je určen pro LED pásky do vnitřních suchých prostor.

Pokud uvažujete o LED páscích do vlhkého prostředí, jako je například koupelna nebo na zahradu, je potřeba LED pásky chránit. Můžete zakoupit LED pásky, které již mají silikonové krytí a nebo jsou v silikonové tubě. Zde se kladnou i zvýšené nároky na technické zapojení, zkrácení, napájení vodičů, abyste zachovali IP krytí.

Další možností je LED pásek ošetřit ochranným lakem nebo zalitím silikonem – vždy ale záleží na působení vnějších vlivů, ve kterých LED pásek bude. S tím vám rádi pomůžeme u nás v LUXO.

 

7. Napájecí zdroje a ovladače

Napájecí zdroje zapojíte společně s dvoulinkou pomocí wagosvorky nebo čokolády. Napájecí zdroje se volí dle zátěže celé světelné soustavy. Rozděleny jsou pro LED pásky 12V i 24V a zda potřebujete stmívat i celou soustavu včetně zdroje. K LED páskům můžete přiletovat různé spínače a stmívače, které se vejdou do hliníkových profilů.

ovladace_stmivace

 Takto může vypadat celá světelná soustava z LED pásků, nebojte se a klidně se ozvěte. Rádi Vám s kompletací pomůžeme.

sestava_led_sestav

 Váš tým LUXO.cz