Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Světelný tok versus spotřeba u LED svítidel

  svetelny_tok_cmsicoHlavním parametrem při výběru svítidla není spotřeba tedy W nýbrž svítivost!Uložit

Při výběru vhodného zdroje pro osvětlení, jak již hotového LED svítidla nebo jen LED žárovky je důležité volit a porovnávat stejný parametr a to je hlavně svítivost, která se označuje v LM.

„LM“ svítivost versus „W“ spotřeba

Tyto dvě veličiny jsou velice zásadní při výběru osvětlení, ale pokud nechcete udělat chybu, je lepší nejdříve vybírat podle „LM“ tedy svítivosti a až poté se zaměřit na spotřebu „W“

 

Světelný tok a její značka LM je uvedena na každém svítidle a na každé žárovce. Typický světelný tok u 100W žárovky je přibližně 1500 lm, u svíčky kolem 13 lm.

Můžete mít však LED žárovku, která má 810LM a 10W a právě díky 810LM patří do náhrad za 60W klasickou žárovku. Můžete mít však LED žárovku, která má 810LM a 8W a také patří k alternativě 60W žárovky. LM mají obě stejné, ale spotřebu mají rozdílnou. To samé je u LED svítidel, musíte se orientovat podle svítivosti, aby byla pro Vaše využití dostatečná. Jiné světelné podmínky si klade obývák o rozloze 25m a jiné o rozloze 50m.

        versus Velký obývák                 

 

Každá místnost v domě i ve veřejných budovách má přesně dáno jakou svítivostí mají světla svítit a jaké světlo má v dané místnosti být pro světelnou pohodu. Tedy informace při koupi od zákazníka typu „potřebuji 15W světlo“ je milná a neříká vůbec nic. LED svítidlo s 15W může mít jen 600LM a pak bude působit spíše jako lampička a také může být světlo s 15W, které bude mít 1550LM a bude dostatečné pro osvětlení chodby. Využijte naší PORADNY a vyberte osvětlení podle těchto rad.

Proto začněte obráceně, zjistěte si jaká  ideální svítivost má být v dané místnosti, zda chcete světel několik nebo jedno centrální a podle toho dopočítejte LM. Poté řešte úsporu a LM/W jako účinnost. Až naposledy se zaměřte na barvu světla zda teplé nebo studené. Teplejší odstíny barev světla mají méně LM než studené.

        Stejné světlo/ jiné parametry