Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Jaká svítidla vybrat do kuchyně a jídelny?

Rekonstruujete byt a pořizujete si novou kuchyň? Jaké osvětlení do kuchyně je to správné? Poradíme na co se zaměřit.

V tomto případě se musíme zaměřit na 2 důležité typy osvětlení, a to:

  • A/ měli byste si pořídit hlavní centrální osvětlení, které Vám udělá dostatek světla i v noci a pak světlo pod kuchyňskou linkou, které Vám dostatečně posvítí na pracovní plochu.
  • B/ Pokud máte i jídelnu součástí kuchyně nesmíte zapomenout na svítidlo nad jídelní stůl. Všechny tato 3 svítidla by měla společně ladit a doplnit interiér. Mezi centrální lustry se do kuchyně hodí přisazená svítidla, která Vám zajistí dostatek světla. Můžete použít i svítidla bodová. Pokud máte sádrokartonový podhledový strop určitě vyniknou svítidla zapuštěná podhledová, která můžete i nasměrovat na potřebné místo.

Stropní hlavní  Stropní bodové Socorro Rendl

 LED svítidlo pod kuchyňskou linkou se nejčastěji skládá z LED pásku a profilu s vypínači, výhoda je ve variabilitě a spoustě doplňků, jako vypínači ovládané mávnutím ruky nebo dotekem. LED pásky s profily pod kuchyňskou linkou jsou ideální kombinací, můžete použít linie dlouhé dle libosti a neomezovat se délkou svítidla. Dnes je minimalistická světelná linie velice elegantní a populární. ALU profily s LED pásky můžete zafrézovat do nábytku nebo přisadit ke skříňce, máme veškerý materiál pro tyto aplikace.

LED profil Kopro Klus LED profil Klus Olek     

1. Jak silné a výkonné LED pásky se hodí pro nasvícení kuchyňské linky?

Pokud vybíráte svítidlo, které bude osvětlovat pracovní plochu, postačí LED pásky o výkonu od 9,6W až po 12W na 1m, i když použijete opálový difuzor, který mimochodem zajistí nepropustnost světelných bodů a Vy budete mít krásnou ničím nerušenou světelnou linii. Světlo bude dostačující. Světlo by mělo být neutrální bílé okolo 4000K, to je vhodná barva chromatičnosti pro pracovní prostředí. Výhodný a doporučený set osvětlení pro kuchyňskou linku je LED set osvětlení profil a pásek 9,6W SLIM.

LED pásek bezdotykový Solight  Klus profil PDS-H

Nezapomeňte na osvětlení interiéru kuchyňských skříněk i pro ty máme řešení. Světlo se rozsvítí otevřením skříňky a Vy nemusíte nic dělat., k tomu poslouží speciální vypínače a spínače, který se instalují do profilu. Do nábytku se dají instalovat i velice tenké SLIM hliníkové profily, které mají 12mm.

LED pásek Klus Micro-Alu

2. Osvětlení pracovní kuchyňské plochy standardními svítidly na 230 VAC

Osvětlit pracovní linku můžete i přisazeným standardním svítidlem o rozměrech 40cm, 60cm i 90cm. většina má již integrovaný vypínač a některá zapojíte do zásuvky.

ideal-lux-moby-sp1-nero  Osvětlení linky Nordlux BIty 40

3. Svítidlo nad jídelní stůl, jak má být velké?

Ideálním svítidlem nad jídelní stůl je závěsný kuchyňský lustr. Závěsné svítidlo má výhodu, že si jej můžete libovolně svěsit dolů podle potřeby. Pro lepší údržbu jsou doporučovány materiály jako plast, sklo nebo keramika. Nevyhovujícím je látkový lustr. Svítidlo volíme i podle velikosti stolu, pokud máme jídelní stůl pro 4 osoby postačí nám svítidlo na 1x žárovku E27. Pokud máme větší stůl až pro 8 osob, můžeme pokukovat po svítidel víceramenném.

Závěsné Rendl Roze   Závěsné Ideal Lux Opera SP6 

U jídelních lustrů stále více doporučuji matné opálové difuzory, aby nebyl vidět přímý zdroj světla, ten Vás totiž může oslňovat.

4. Nezapomínejte na dekoraci

Svítidlo nad jídelním stolem bude vynikat, bude jakým si dekoračním prvkem Ve vaší domácnosti. Můžete si proto pohrát s barvami a dekory. Volit můžete mezi lustry na žárovky a LED svítidly, kde je LED zdroj již integrován a nejde vyměnit. LED žárovky doporučuji s paticemi E27, které mají široké vyzařovací úhly a budou svítit po celé ploše stolu a jsou vyráběny i s vysokými výkony jako náhrada za 60W nebo i 120W žárovku. Mezi nejoblíbenější styly, které dominují poslední době je minimalismus a retro styl. Minimalistická svítidla působí svou udržitelností, praktičností a čistotou.

Závěsné Ideal Lux Orion SP6   Závěsné Cindy Rendl

Váš tým LUXO.cz