10% SLEVA na objednávku nad 20 000,- HNED v košíku.

Dekorativní venkovní svítidla na zahradu

Dekorativní světla na terasu i zahradu a další příslušenství, co se hodí

Připravili jsme několik novinek v netradičním venkovním osvětlení. Nároky i požadavky se zvyšují s nárůstem různých moderních technologií. Venkovní svítidla můžou být opravdu výjimečná v designu i výjimečná ovládáním a funkcemi.

Zahrada po zimě potřebuje upravit, trávník zvertikutovat a prohnojit i svítidla nebo elektroinstalace potřebuje zkontrolovat a pokud zatím svítidla nemáte, poskytneme Vám několik užitečných rad. Jaká svítidla jsou ta správná a jak je dobře vybrat?

1. Dekorace i funkčnost. Světlo by mělo být všude tam, kde jej potřebujete, aby bylo bezpečno, aby bylo „vidět“ tedy u různých chodníčků a příjezdové cesty nebo u vchodových dveří. Zde se nejčastěji používají sloupková svítidla, která můžou být různých výšek od 50cm až po 180cm. Pro příjezdovou cestu i chodník je také v oblibě použít svítidlo nájezdové a pochozí, které nebrání nájezdu auta. Je tak správně koncipované. Ke dveřím se používají svítidla nástěnná, kterými můžete osvětlit i okolí vchodu a zádveří. Pro nasvícení dekorativní např. nasvícení jezírka či nasvícení okrasných keřů v zahradě poslouží různé zapichovací reflektory.

     

 

2. Elektrické přípojky a rozvody. Se zahradním osvětlením je samozřejmě nejlépe počítat již při rekonstrukci či stavbě a správně rozložit el. vedení. Zahradní svítidla jsou většinou na 230V a potřebují připojit k vedení. Ať se již rozhodnete el. vedení ukrýt pod zem nebo je vést po povrchu, je potřeba dodržet všechny el. normy a měla by ji provádět odpovědná osoba. Zároveň je potřeba si rozmyslet ovládání světel. Budu je ovládat centrálním vypínačem v domě? Nebo je je budu rozsvícet mobilní aplikací na dálku? Existují venkovní světelné sestavy, které mají svítidla na 24V a příslušenství jako spojky, propojovací kabely, napájecí trafa. Příslušenství jako prodlužovací kabely, spínací hodiny, pohybová i soumraková čidla najdete i v naší nabídce pro venkovní osvětlení.

                                   

                                               

3. Bezpečná ochrana a IP krytí svítidel Každé venkovní svítidlo musí mít vyšší ochranu krytí proti vodě a vlhkosti. Svítidlo pro venkovní použití musí mít min. IP44. Sem patří všechna svítidla nástěnná i závěsná, která jsou alespoň trochu kryta utěsněna proti stříkající vodě. IP54 – svítidla vhodná pro venkovní aplikace jako osvětlení cest, osvětlení zahrady. IP65- svítidla vhodná do země, mají těsnou ochranu před stříkající vodou IP68- jsou svítidla vhodná do bazénů a jezírek, ochrana je proti trvalému ponoření Pro venkovní aplikace jsou oblíbené LED pásky a hliníkové profily pro svoji variabilitu použití. Dají se z nich vytvořit tenké linie do dlažby, ale i osvětlit altán či zahradní domek. Zde musí také splňovat parametry ochrany, proto ne každý LED pásek je vhodný pro venkovní aplikace.

    

4. Soumrak nebo pohybové čidlo? Pokud potřebujete docílit, že se svítidlo samo rozsvítí při navoleném soumraku a po rozednění opět zhasne, máte různé možnosti.

  • Zvolit venkovní svítidlo se soumrakem, které má čidlo ve svítidle
  • Zvolit pouze LED žárovku se soumrakovým senzorem
  • Poziční svítidla se soumrakem- Zamel
  • Instalace externího soumrakového čidla

Pohybová čidla jsou vhodná do míst, kde chcete ušetřit el. energií a rozsvítit světlo jen při pohybu. Vhodné jsou průchozí místa, cestičky v okolí garáže. - Můžete si tak vybrat ze svítidel s pohybovým čidlem, které mají součástí. Nebo zvolit externí pohybový senzor třeba i pro více svítidel.

                                   

Pohybové čidlo v sestavě u LED pásku                                                                                           Soumrakové čidlo do hliníkového profilu k LED pásku

 

5. Netradiční venkovní svítidla Co třeba svítidlo v různých tvarech, jako koule, kvádr nebo hvězdička? Tyto tvary rozzáří Vaši zahradu a můžou svítit různými barvami i RGB. Pěkné a efektní osvětlení terasy můžete vytvořit závěsnými řetězy a LED pásky. Přenosné LED lampičky i s muzikou nebo nabíječkou, to určitě uvítáte na každém balkoně nebo světelné nádoby na květináče.

    

   

6. Venkovní sestavy svítidel na 24V