Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Osvětlení schodiště: rady a nápady

Rekonstruujete, stavíte a nevíte si rady jak osvětlit schodiště?

Schodiště, ať již je moderní nebo dřevěné si zaslouží kvalitní a nenápadné osvětlení. Osvětlení schodů v bytě i v domě je z bezpečnostního hlediska velice doporučováno.

Schodiště KlusNisa  Schodiště Walk Led2jpg   

Osvětlit můžeme jednak jen nášlapy nebo celé jednotlivé schody, nebo několik schodů najednou. Důležité je při jakékoliv variantě již tento nápad sdělit montážní a el. firmě, aby připravila vývody nebo vyfrézovala drážky třeba pro LED pásky. Pro osvětlení schodiště se doporučují svítidla s LED technologií, která má min. spotřebu a min. výkon okolo 1W, což je pro osvětlení poziční dostačující.

Vybírat můžete ze svítidel pro venkovní použití, které mají vyšší ochranu proti vlhku a vodě - IP44, IP54 a výše a LED světélka pro interiér s IP20.

Schodišě venkovní Obit  Schodiště Klus Micro Alujpg

Designová světélka pro venkovní aplikace můžete vybrat do bytu nikoliv však obráceně.

1. Svítidla pro schodiště můžeme nabídnout třeba dle zapojení a připravené kabeláže

  • LED vyrobená svítidla interiérová do krabice KU68 230V - Mají výhodu, že jsou napojena přímo na rozvod 230V, nemají žádné trafo a zabudují se přímo do klasické KU68 krabičky, je lepší zvolit hlubší KU68 krabici. Vybírat můžete z různých materiálů a povrchových barev, nejvíce používaná je bílá, antracit nebo stříbrná.    
  • LED paprsky jsou ve svítidlech směřovány rovně do prostoru nebo dolů směrem na schodiště. Pak nedochází k dalšímu oslňování osoby na schodišti. Zákazníci si také můžou zvolit barvu LED světla - od teplé bílé po studenou či zvolit barevné kombinace RGB.

2. LED svítidla interiérová IP20 14V

  • K napájení těchto svítidel výrobce doporučují vždy zdroje na 14VDC, které uvádí u výrobku. Výkon zdroje je nutné přizpůsobit počtu napájených svítidel. Svítidla se nabízí v různých povrchových úpravách a tvarech. Montáž je jednoduchá lepením na omítku.

Schodiště Pion Klus    Kozel Klus
                                                                                                       

3. LED svítidla a jejich montáž na omítku nebo zvolit pod omítku zabudováním do krabice?

  • Jednoduchá montáž je např. lepením svítidel na omítku. I tato svítidla můžete vybrat v různém design provedení a barvách. Svítidla s montáží lepením můžou být i v IP44, pak jsou vhodná i pro venkovní použití, terasy či pergoly.                  

4. LED svítidla nástěnná

  • Jsou většinou zabudovaná a zapuštěná do instalační krabice. Výrobci vyrábí buď svítidla, která mají vlastní typ krabice anebo svítidla určená pro klasické krabice KU68.  U svítidel s vlastní krabicí si musíte ohlídat elektro instalaci. Doporučujeme mít svítidla již zakoupená před elektroinstalací, aby o nich věděl Váš montážník.

 Zápustné schodiště Trimless astro   Schodiště Tango Astro 

5. Oblíbeným produktem jsou poziční svítidla

  • Ty v sobě mají již zabudované pohybové čidlo nebo soumrakový senzor. Tak je montáž ještě jednodušší a použití víceúčelové. Taková svítidla se vyrábí s IP44 - IP54, tedy jsou vhodná i na fasády domu či pergol. Osvětlit můžou i schodiště v domě či v jakémkoliv interiéru a budou se rozsvěcet na pohyb. Dosah je 2- 3 m otevřeným úhlem 120o. Dodatečný beznapěťový kontakt s max. zatížením 3 A umožňuje spínání dalších svítidel například na linii schodiště nebo chodby.   

6. LED pásek a speciální profily na schodiště

  • Jsou v poslední době hojně využívané osvětlení schodišť a chodeb. LED pásky jsou vhodné pro své bezpečné napětí a pro velmi nízkou spotřebu. Tím lze udělat dlouhé linie nepřerušovaného svícení.

 Schodiště Por Klus Schodiště PDS 4 ALU

LED pásky se doporučují schovávat do hliníkových profilů pro jejich prodloužení životnosti. Hliníkové profily můžou být pro zapuštěnou i přisazenou montáž. Speciálním profilem pro osvětlení schodiště je profil pro nášlapy. Existují i profily pro vložení do madel zábradlí a tím ulehčí montáž.

Schodiště Step Klus  Venkovní tango  

Profil pro uchycení LED pásků pro zábradlí je vhodným a rychlým doplňkem, jak osvětlit schodiště. Úchyty výrobce vyrábí pro 2 rozměry zábradlí. Nezapomínejte ani na ovladače a spínače osvětlení pro schodiště. U LED pásků můžou být v liště zabudované minimalistické senzory reagující na pohyb a spíná se tak každý nášlap. Možností je nespočet. Pokud máte nějaký nápad a nevíte si rady, jak ho zrealizovat, kontaktujte nás, jistě nějaké řešení najdeme.

Váš tým LUXO.cz