Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Svítidlo do koupelny, jak vybrat to správné?

Jak správně vybrat osvětlení koupelny a zrcadla?

Dokončujete stavbu domu nebo rekonstrukci a chybí Vám osvětlení do koupelny? Nejste si jisti, jaké osvětlení zvolit k zrcadlu a nad vanu?

Přečtěte si několik užitečných rad, čemu se vyvarovat, na co nezapomenout a co si pořídit.

1. Svítidla stropní či podhledová, když je potřeba hodně světla v místnosti

Při plánování osvětlení každé místnosti je důležité si uvědomit, že potřebujete světlo pro hlavní nasvícení prostoru a zároveň doplňkové světlo např. k zrcadlu. Tyto kombinace volí nejvíce zákazníků. Tím splní funkční osvětlení v koupelně. Pro ty, kteří se nechtějí spokojit s klasikou, zde máme návrhy osvětlení koupelny třeba z LED pásků ovládané buď stmívači a vypínači na stěně nebo telefonem.

Při výběru světla do koupelny musíte vědět, jaký máte strop. Buď budete svítidlo přisazovat nebo ho budete zapouštět do sádrokartonu. U podhledovým svítidel je nutné znát montážní hloubku a prostor nad stropem a zda vůbec můžete technicky do Vašeho stropu svítidlo zapustit. Vždy se poraďte s řemeslníkem, který vám stropy montoval.

 Koupelnové stropní Stropní světlo

Koupelnová stropní přisazená světla

Bodové koupelnové   Bodové nástěnné

Koupelnová bodová světla

2. Velikost koupelnových stropních svítidel a materiál

Velikost stropních svítidel je závislá na velikosti místnosti koupelny a kde máte již hotové vývody elektrické energie. Můžete volit mezi LED svítidly, která mají již dány světelné parametry a nevyměnitelný zdroj světla a nebo svítidly na LED žárovky, většinou se vyrábí koupelnová svítidla na žárovky s paticí E27.

V místnosti o velikosti 2,5 x 2,5 m s výškou stropu 2500mm bude dostačující osvětlení splňovat přisazené svítidlo s parametry průměrem 32cm a výkonem 24W, 2520LM, dalším prvkem by mělo být osvětleno zrcadlo. Můžete zvolit i několik svítidel slabších výkonů např. bodových.

nástěnné ideal lux Nástěnné svítidlo

Materiál volíte dle libosti, tvrzený plast s odolností proti vlhkosti nebo skleněná svítidla s doplňky z niklu, chromu Vaši koupelnu podzvednou.

Nástěnné svítidlo Nordlux  Nástěnné svítidlo Globo

3. Důležitý parametr u svítidel do koupelny je IP krytí

IP krytí je veličina, která udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa a vniknutí kapalin, zejména vody. IP krytí svítidel také určují normy a dané zóny v koupelně, jak daleko je elektrický přívod a světlo od vodního zdroje. 

  • Krytí IP44 je dostačující u svítidel stropních pod nimi není žádný zdroj vody, ale je možnost vzniku par.
  • Krytí IP65-67 musí být u svítidel nad vanou a v blízkosti sprchového koutu. 

4. Svítidla k zrcadlu si volíme dle libosti a vkusu

Mohou být nástěnné lampičky po boku zrcadla, nástěnná nad zrcadlem. Je vhodné zvolit taková, aby jste si vlastním tělem nestínili. Koupelnové lampičky můžou být z opálového skla v různých tvarech a být tak krásným doplňkem interiéru koupelny. Zrcadlové svítidlo může mít i řadu dalších doplňků, jako je zásuvka nebo hodiny.

Nástěnné koupelnovéé
  

Poslední dobou jsou velmi žádaná světelná zrcadla s integrovanými ledkami. Koupíte tak zrcadlo a osvětlení v jednom. Zrcadla mají odolnosti proti zapocení a ovládat je můžete pouhým dotykem.

 acb-hollywood-led-ip44-bathroom-mirror  Olter acb

Zvětšovací zrcátka mohou být součástí zrcadel nebo je také můžete přidělat kamkoliv v koupelně.

Zrcadlo koupelna 

5. LED pásky v koupelně

LED pásky jsou vhodnou variantou právě pro nasvícení koupelny, protože pracují s bezpečným napětím 12V a 24V. Hodí se do příček, zapracovat do stropu či podlahy. Krásným doplňkem je pak jejich možnost stmívat a ovládat na dálku. Můžete si tak volit barvy dle libosti od bílé po teplou či RGB třeba přímo z vany a vychutnávat si relaxaci.

Váš tým LUXO.cz