Dárek ke každé objednávce nad 1500,-Kč

Svítidlo do koupelny, jak vybrat to správné?

Jak správně vybrat osvětlení koupelny a zrcadla?

Dokončujete stavbu domu nebo rekonstrukci a chybí Vám osvětlení do koupelny? Nejste si jisti, jaké osvětlení zvolit k zrcadlu a nad vanu?

Přečtěte si několik užitečných rad, čemu se vyvarovat, na co nezapomenout a co si pořídit.

1. Svítidla stropní či podhledová, když je potřeba hodně světla v místnosti

Při plánování osvětlení každé místnosti je důležité si uvědomit, že potřebujete světlo pro hlavní nasvícení prostoru a zároveň doplňkové světlo např. k zrcadlu. Tyto kombinace volí nejvíce zákazníků. Tím splní funkční osvětlení v koupelně. Pro ty, kteří se nechtějí spokojit s klasikou, zde máme návrhy osvětlení koupelny třeba z LED pásků ovládané buď stmívači a vypínači na stěně nebo telefonem.

Při výběru světla do koupelny musíte vědět, jaký máte strop. Buď budete svítidlo přisazovat nebo ho budete zapouštět do sádrokartonu. U podhledovým svítidel je nutné znát montážní hloubku a prostor nad stropem a zda vůbec můžete technicky do Vašeho stropu svítidlo zapustit. Vždy se poraďte s řemeslníkem, který vám stropy montoval.

 Koupelnové stropní Stropní světlo

Koupelnová stropní přisazená světla

Bodové koupelnové   Bodové nástěnné

Koupelnová bodová světla

2. Velikost koupelnových stropních svítidel a materiál

Velikost stropních svítidel je závislá na velikosti místnosti koupelny a kde máte již hotové vývody elektrické energie. Můžete volit mezi LED svítidly, která mají již dány světelné parametry a nevyměnitelný zdroj světla a nebo svítidly na LED žárovky, většinou se vyrábí koupelnová svítidla na žárovky s paticí E27.

V místnosti o velikosti 2,5 x 2,5 m s výškou stropu 2500mm bude dostačující osvětlení splňovat přisazené svítidlo s parametry průměrem 32cm a výkonem 24W, 2520LM, dalším prvkem by mělo být osvětleno zrcadlo. Můžete zvolit i několik svítidel slabších výkonů např. bodových.

nástěnné ideal lux Nástěnné svítidlo

Materiál volíte dle libosti, tvrzený plast s odolností proti vlhkosti nebo skleněná svítidla s doplňky z niklu, chromu Vaši koupelnu podzvednou.

Nástěnné svítidlo Nordlux  Nástěnné svítidlo Globo

3. Důležitý parametr u svítidel do koupelny je IP krytí

IP krytí je veličina, která udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa a vniknutí kapalin, zejména vody. IP krytí svítidel také určují normy a dané zóny v koupelně, jak daleko je elektrický přívod a světlo od vodního zdroje. 

  • Krytí IP44 je dostačující u svítidel stropních pod nimi není žádný zdroj vody, ale je možnost vzniku par.
  • Krytí IP65-67 musí být u svítidel nad vanou a v blízkosti sprchového koutu. 

4. Svítidla k zrcadlu si volíme dle libosti a vkusu

Mohou být nástěnné lampičky po boku zrcadla, nástěnná nad zrcadlem. Je vhodné zvolit taková, aby jste si vlastním tělem nestínili. Koupelnové lampičky můžou být z opálového skla v různých tvarech a být tak krásným doplňkem interiéru koupelny. Zrcadlové svítidlo může mít i řadu dalších doplňků, jako je zásuvka nebo hodiny.

Nástěnné koupelnovéé
  

Poslední dobou jsou velmi žádaná světelná zrcadla s integrovanými ledkami. Koupíte tak zrcadlo a osvětlení v jednom. Zrcadla mají odolnosti proti zapocení a ovládat je můžete pouhým dotykem.

 acb-hollywood-led-ip44-bathroom-mirror  Olter acb

Zvětšovací zrcátka mohou být součástí zrcadel nebo je také můžete přidělat kamkoliv v koupelně.

Zrcadlo koupelna 

5. LED pásky v koupelně

LED pásky jsou vhodnou variantou právě pro nasvícení koupelny, protože pracují s bezpečným napětím 12V a 24V. Hodí se do příček, zapracovat do stropu či podlahy. Krásným doplňkem je pak jejich možnost stmívat a ovládat na dálku. Můžete si tak volit barvy dle libosti od bílé po teplou či RGB třeba přímo z vany a vychutnávat si relaxaci.

Váš tým LUXO.cz

 

   

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení