Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Jak osvětlit obývací pokoj nebo ložnici? Hodí se lustry?

Při výběru osvětlení do obývacího pokoje a ložnice je třeba se zamyslet nad několika body. Připravili jsme si tedy pro Vás článek, jak tyto světla vybrat a na co si dát pozor. Mezi první aspekty při výběru svítidel patří zejména vizuální stránka jako je design, barva, tvar a další. Tento aspekt je vskutku důležitý. Na co si ale dát pozor? Zejména, aby se design světla hodil do Vašeho interiéru, s tím Vám rádi ochotně poradíme u nás.

Při stavbě domu či rekonstrukce bytu je dobré zaměřit se na osvětlení již na začátku, jelikož můžete ovlivnit, jak budou světla rozmístěna. Bohužel mnohokrát se na osvětlení zapomíná, to je ale velká škoda, protože pak mnohdy nemůžete použít taková světla, která byste původně chtěli.

068299_INS001_OPERA_SP6_BIANCO  id031651_1

1. Centrální světlo

V každé místnosti byste se neměli spoléhat pouze na jedno světlo, to platí zejména ve velkých prostorech. Jako centrální neboli hlavní světlo do obývací pokoje a ložnice je vhodné zvolit stropní svítidla a lustry. Lustry do obýváku nejsou žádnou novinkou, doporučujeme ho umístit doprostřed místnosti, abyste měli světlo hezky rozptýlené. Při výběru toho správného lustru se zaměřte na výšku lustru, závěsné lustry mají různou výšku, některé mají přímo funkci nastavení závěsné výšky dle potřeby, těm říkáme stahovací lustr. Lustry do ložnice taktéž doporučujeme umístit do středu místnosti.

0b684b07deada1ad264639eb819e274f33e4c90e-azzardo-bolton-black-8-az0848  6fbf5c75f8230fe2981235366be71d6e--mmf400x400

A jak vybrat ten pravý lustr?

Lustry jsou různorodé, v dnešní době najdeme širokou nabídku všech typů, designů, barev, tvarů a dalších parametrů. Pokud chcete ušetřit a mít svítidlo s vyspělou technologií, zvolte LED lustr. Mají jednoduchý design a hodí se defacto do všech interiérů, navíc můžete vybírat i ty s chytrými funkcemi jako je nastavení barvy světla či možnost stmívání. V případě že jste zastánci retra a vintage stylu, bude pro Vás ta pravá volba retro lustr či mosazný lustr. Důležitým faktorem při výběru je taktéž materiál lustru, najdeme zde kované lustry, plastové nebo také papírové lustry, výběr je jen na Vás. Pro náročnější uživatele nebo oblíbence křišťálu, je vhodné zvolit křišťálový lustr, který bude ve Vašem interiéru opravdu designovým kouskem.

 carron-3-azzardo  121342_size7

2. Další lustr do jídelny

Často je součástí obývacího pokoje také jídelna. Do jídelny taktéž doporučujeme lustry, zejména stahovací lustr, o kterých jsme již psali výše. Nastavíte si je jednoduše podle potřeby. Navíc vypadají nad jídelním stolem opravdu dobře.

U lustrů také nezapomínejte na výběr vhodné žárovky, do ložnice a obývacího pokoje je vhodná žárovka s teplou barvou světla, zvážit také můžete variabilní žárovky u kterých si teplotu světla nastavíte sami. V poslední době jsou velmi oblíbené retro žárovky, které skvěle vypadají.

lustr 9   Nordlux Grant

3. Doplňkové svítidla - Lampy a lampičky

Důležitou kategorii svítidel v obýváku a ložnice jsou bezpochyby lampy a lampičky. Lustr do obýváku nebo ložnice už máme, ale ten budete využívat především, pokud budete chtít intenzivní světlo. Když se ale schyluje k večeru a chcete pozorovat svůj oblíbený pořad v televizi,  je vhodné mít stojací lampu, která nemá takovou intenzitu světla. V případě stojací lampy doporučujeme pořídit s funkcí stmívání, nastavíte si tak intenzitu dle potřeby. Pokud nemáte místo na velkou lampu nebo rádi čtete, bude se Vám hodit spíše stolní lampička. Za zvážení také stojí chytrá a úsporná LED lampa - LED stojací lampa nebo stolní lampa LED.

6606  051765_INS001_PAGODA_PT1_NERO

Jako doplňkové svítidlo lze také využít nástěnných svítidel či nástěnných lampiček.

1-clip-nastenne-svitidlo-ideal-lux  Lampička

Pro více inspirace, rad a tipů navštivte naše další články. Neváhejte se na nás obrátit s jakýmikoli dotazy, rádi Vám pomůžeme.

Váš tým LUXO.cz