Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Vybíráme koupelnová svítidla krok za krokem

Asi nikoho nepřekvapí, že v koupelně trávíme hodně času chystáním se do práce anebo ven za přáteli. Také zde relaxujeme po náročném pracovním dni.

nástěnné hollywood   Amiga stropní
   

Aby koupelna plnila funkci, pro kterou byla vytvořena, je nesmírně důležité dbát na její správné osvětlení. Podělíme se s vámi o několik tipů.

Centrální vs. doplňkové svítidlo

Základem dobrého osvětlení koupelny je kvalitní stropní svítidlo, které by mělo mít odpovídající ochranný stupeň krytí. Ideální je v tomto případě IP44. Centrální světlo umístíte do středu místnosti a doplnit je můžete o světla podhledová anebo nástěnná – doplňková. Praktické je stropní svítidlo se senzorem, které se sepne vždy, když do místnosti vkročíte.

Splash stropní   stropní   

Nezapomínejte na detaily

Koupelnové osvětlení by mělo působit promyšleně a v místnosti by neměly zůstávat žádné tmavé kouty. Jednak působí neesteticky a také mohou být nebezpečné. Nezapomeňte také na osvětlení zrcadla. V tomto případě se ale zaměřte na osvětlení, které se barevností blíží dennímu světlu, protože to je světlo, které nejméně zkresluje. Teplota je vyjádřena v Kelvinech. Proto hledejte světla, která se blíží hranici 4 000 K a více.

   Miranda nástěnné  Amenoty nástěnné

Neopomíjejte bezpečnost

Ačkoli se to na první pohled nezdá, koupelna je místem, které může být při nesprávném zařízení dosti nebezpečné. Proto je nesmírně důležité vybírat světla do koupelny s odpovídajícím stupněm krytí. Koupelna je rozdělena do několika zón. Zóna 0 zahrnuje vnitřní prostor vany a sprchového koutu. Zde je proto instalace svítidel velmi nevhodná. V zóně 1, která se nachází od okraje vany nebo sprchového koutu do výšky 2,25 m, také není vhodné instalovat žádná svítidla. Zóna 2 zahrnuje místo kolem vany nebo sprchového koutu do vzdálenosti 0,6 m a nad ní, výše než 2,25 m. Zde je potřeba umístit světla s IP alespoň 44. U zón 3 a 4 vám postačí svítidla s IP21.

   nástěnné tangens   nástěnné

 nástěnné ideal lux   stropníp

 Váš tým LUXO.cz