Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Jaké má využití svítidlo s čidlem?

Světla s čidlem dnes nejsou žádnou novinkou. Jsou hojně používané a dostupné. Víte ale, kam se světla s čidly hodí? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? A kdy právě zvolit světlo s čidlem? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Se světly s čidly se nejčastěji můžete potkat na chodbách, společných prostorách domu a venku. Často si lidé představí nevkusné světlo s obrovským čidlem, které nevypadá moc hezky. Dnes už se ale vyrábí i krásná designová světla, u kterých ani nepoznáte, že jde právě o světlo s čidlem.

steinel-xled-curved-steinel-outdoor-spotlight-with-motion-sensor-st-012083-project-product-detail

Proč zvolit osvětlení s čidlem?

1) Úspora energie

U osvětlení se často může stát, že ho někdo zapomene zhasnout. Mnohdy si toho nikdo nevšimne a světlo tak svítí celou noc či den. V tom má svítidlo s čidlem velkou výhodou, rozsvítí se pouze, když je potřeba a zase zhasne. Když pak porovnáte vyúčtování, rozdíl uvidíte hned. Obzvlášť při dnešních cenách energií, úsporu jisně oceníte.

Statistiky uvádí, že úspora na energii při svícení světla s čidlem a bez může být okolo 20 - 30 %. Pokud se jedná o světlo, které je umístěné v chodbách a společných prostorách domu jako může být prádelna, sušárna, půda, sklep a podobně, je úspora daleko vyšší. To je i důvod, proč v těchto prostorách se osvětlením se senzory často potkáte.

Návrh bez názvu(11)

2) Hledání vypínače

Protože se světlo rozsvítí při detekci pohybu, nemusíte tak složitě hledat vypínač, světlo rozsvěcet a následně zhasínat. Pokud tak zvolíte světlo s čidlem, usnadníte si práci s hledáním vypínače ve tmě.

3) Bezpečnost

Osvětlení s čidlem zaručuje i určitý stupeň bezpečnosti. Pokud se někdo bude potulovat kolem Vašeho domu, automaticky se světlo s čidlem roszvítí. To může potenciálního člověka odradit, jelikož ho to vyleká. Samozřejmě se hned nemusí jednat o lupiče či zloděje, a může to být jen toulavá kočka. Obezřetnost je ale vždy na místě. V případě, že se tak světlo rozsvítí a vy si toho všimnete, je vhodné zkontrolovat, zda se někdo nepohybuje kolem Vašeho domu.

Pro vyšší bezpečnost je vhodné použít světlo s pohybovým čidlem se systémem hlášení nebezpečí.

 

Venkovní osvětlení s čidly

Dnes můžete vybírat z velkého množství druhů světel s čidly, a kam ho umístit? Jednoduše je to vhodné všude, kde chcete mít osvětlení. Především se tedy bavíme o domech se zahradou. Osvětlení by mělo být:

  • na zahradě, zejména osvětlit cesty a chodíky na zahradě
  • na příjezdové cestě, cestě do domu a do garáže
  • na schodišti a u vchodu do domu
  • okolo domu - především ochrana proti lupičům
  • u samotného vchodu a dveří do domu

Při dodržení těchto bodů budete mít záruku toho, že máte dostatek světla pro pohyb okolo domu.

Snímek obrazovky 2022-02-14 093223  Snímek obrazovky 2022-02-14 093328

 

Vnitřní osvětlení s čidly

Určitě si vzpomenete v noci na okamžik, když jdete na toaletu a musíte hledat vypínač, ty odvážnější zvolí cestu po tmě. Pro bezpečí a zejména pokud máte rodinný dům a musíte na toaletu do jiného patra nebo pokud máte děti, je vhodné použít svítidla s čidly. A nemusí se jednat o klasické osvětlení, které má vysokou intenzitu světla. Pro takové osvětlení se doporučují tzv. orientační světla nebo také LED pásky. Zejména ty, které nemají takovou intenzitu světla. Jednoduše se zapnou, pokud zaznamenají pohyb a opět se zase vypnou.

Snímek obrazovky 2022-02-14 093058       Snímek obrazovky 2022-02-14 093453

Takové osvětlení doporučujeme vždy, pokud máte v domě schodiště, zamezíte tak i riziku pádu. Dále se hodí do chodeb nebo šatny.

Osvětlení s čidly se doporučuje například i u kuchyňské linky a to jak u lineráních světel, tak u LED pásků.

Někdy se můžete setkat i s žárovkami s pohybovým senzorem, která slouží jako alternativa ke světlu s čidlem.

 

Svítidlo s čidlem nebo samotné čidlo?

Často se může stát, že už máte naistalována kvalitní LED svítidla a nechce se Vám je všechny měnit za světla s čidly. Řešením může být pořízení čidla k samotným světlům. Jednoduše pak propojíte svítidlo s pohybovým čidlem. Existuje několik typů čidel, mezi nejpoužívanější patří soumraková čidla, která reagují na změnu jasu, ty jsou vhodné pro osvětlení teras, balkónů a podobně. Stejně oblíbená jsou čidla pohybu, která detekují pohyb osob.

 

Jak fungují a jak je nastavit?

Osvětlení s pohybovým čidlem, stejně jako čidlo samotné, si můžete jednoduše nastavit. Nejčastěji se nastavuje délka, jak dlouho bude světlo svítit. Zvolit můžete délku 30s, 60s nebo libovolnou, záleží jen na Vás. Dále, co můžete nastavit, je citlivost pohybu, například u venkovního osvětlení nastavíte, že světlo se nemusí rozsvěcet, když se hýbe listí kolem domu.

Snímek obrazovky 2022-02-14 093624    Snímek obrazovky 2022-02-14 093637

Nastavení světla s čidlem je klíčové, někdy je špatně nastavené a nefunguje tak dle Vašich představ. Proto si na to dávejte pozor, případně si nechte poradit od odborníka.

Pokud máte doma více světel nebo uvažujete o koupi světel s čidly, zvažte variantu inteligentního ovládání. Taková světla si pak můžete nastavit ve Vašem chytrém telefonu či tabletu, můžete nastavit jak dlouho a kdy budou svítit a jejich citlivost.

Snímek obrazovky 2022-02-14 092820 ..

 

Jaké existují typy senzorů? 

Pohybová čidla

  • Jsou vhodná do míst, kde se tráví pouze krátká doba. To jsou např. vstupy do domu, chodby, schodiště, WC, spižírna apod. V případě, kdy čidlo zaznamená pohyb se automaticky rozsvítí. Čidlo můžete jednoduše nastavit, můžete určit, kdy dojde k sepnutí a po jak dlouhou dobu bude následně světlo svítit.

Soumraková čidla

  • Tyto čidla automaticky zaznamenávají soumrak a reagují na změnu jasu. Vhodné na balkóny, terasy a další.

Senzory přítomnosti

  • Jsou vhodná především do kanceláří, dílen, garáže, učeben a všude tam, kde nevíte, jak dlouho budete v místnosti trávit čas a zároveň, kde je potřeba měnit světlo dle závisloti na změnách intenzity denního světla. Senzory přítomnosti jsou o dost citlivější, než ostatní čidla. Důvodem je monitoring i nepatrného pohybu přítomné osoby. Senzory maximálně využívají denní světlo a také dbají na spotřebu energie.

 

Čidla se dle zaznamenání pohybu rozdělují na 2 základní druhy senzorů. Každý z nich funguje na jiném principu. Čidla rozdělujeme na PIR čidlo a HF čidlo.

PIR senzor

Zkratka PIR pochází z angličtiny a znamená pasivní infračervený detektor. PIR čidla jsou citlivá na infračervené záření, které snímá teplo člověka či jiného objektu. Samotné čidlo nevysílá žádné záření (název pasivní).

PIR čidlo vidíte na první pohled, nejčastěji se jedná o kouli umístěnou na svítidle.

Snímanou plochu PIR čidla si můžete lehce nastavit, to je jedna z velkých výhod. Plochu můžete ohraničit tzv. clonkami a to Vám zaručí, že čidlo nebude detekovat pohyb tam, kde nechcete, např. nebude reagovat na kolemjdoucí, kteří chodí po chodníku za Vaším plotem. U PIR čidel bývá někdy problém s dosahem samotného čidla, který závisí na několika okolnostech. Citlivost čidel závisí na např. na směru pohybu, okolní teplotě, počasí a na rozměrech snímaného objektu.

ce9f0a1f76f6bd5f5e50a491bb48b6dd--mmf400x400   Snímek obrazovky 2022-02-14 091756Snímek obrazovky 2022-02-14 090923

HF senzor

Zkratka HF taktéž pochází z angličtiny a znamená vysokofrekvenční. Senzor funguje na principu, že prochází tenkými překážkami, mezi které patří dveře, okna, sádrokarton a další. Mezi hlavní výhody HF senzorů patří, že samotné čidlo je umístěno pod difuzorem svítidla a nenarušuje tak celkový design světla. Tím, že je čidlo schované, není jeho činnost ovlivěná počasím a změnám teplot.

Někdy se může stát, že pokud je světlo s čidlem umístěno např. na chodbě, dochází tak k rozsvícení světla, které snímá pohyb i přes dveře, ikdyž na chodbě nikdo není. Toto záleží na samotném nastavení světla či čidla.

Snímek obrazovky 2022-02-14 092203  Snímek obrazovky 2022-02-14 091030 Snímek obrazovky 2022-02-14 091702

Pokud váháte nad tím, které světlo s jakým čidlem zvolit, neváhejte nás kontakovat, rádi Vám poradíme!

Váš tým LUXO.cz