Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Co je to LED

Co je LED?

Technologie LED je technologie založená na polovodičové diodě vyzařující světlo, je známa již z šedesátých let 20. století. Původně LED diody vyzařovaly monochromatické světlo (první LED dioda byla červená) a využívaly se především pro indikaci - stroje, auta, počítače apod.

Důležitým milníkem bylo vynalezení technologicky náročné modré diody, která otevřela cestu k diodě bílé. Dalším milníkem bylo představení vysokovýkonné LED diody, díky čemuž se začalo uvažovat o využití technologie LED pro všeobecné osvětlování.

Vývoj se ještě zrychlil a každým rokem jsou představovány diody, které mají o něco vyšší účinnost (výkon). V současné době se pro všeobecné osvětlování lze setkat s diodami, které mají účinnost cca 100–130 lm/W, což je teoreticky lepší než u žárovek, zářivek i některých výbojek (a technologii je do budoucna připisováno další zvyšování účinnosti).

O LED technologii v základních bodech:

 • Spoří elektrickou energii. Spotřebuje až o 90 % méně elektrické energie oproti současným světelným zdrojům- halogenům, LED technologie spotřebuje ele energie až o 90% méně oproti klasickým wolframovým a halogenovým žárovkám a o 50% méně oproti úsporným žárovkám a zářivkám, a to při zachování stejné kvality světla.
 • Je ekologická při výrobním procesu (nízká spotřeba energie), i při recyklaci (96% surovin je znovu využitelných).
 • Nezanedbatelnou výhodou je jejich šetrnost k přírodě a okolnímu prostředí. Nezatěžují jej při své výrobě, provozu ani recyklaci. Nevydávají UV záření a nejsou ani zdrojem prvků zatěžujících přírodu (rtuť u zářivek atd.).
 • Zdroje jsou v souladu s evropskou směrnicí RoHS.
 • Ekologická likvidace - platíme recyklační poplatek za každou žárovku, trubici i svítidlo. Po skončení životnosti je možné je odložit na sběrných místech Elektroodpadu, nebo u nás na pobočkách.
 • V případě rozbití se neuvolňuje rtuť a těžké kovy.
 • Věrné podání barev Ra>80, kvalitní zdroje s vyšším Ra nezkreslují barvy materiálů.
 • Poskytuje okamžitě 100% výkon, okamžitý start světelného toku a plná intenzita světla, žádný zpožděný náběh světla - LED NENÍ CFL ÚSPORNÁ ŽÁROVKA (Compact fluorescent lamp).
 • LED nebliká (nedochází k únavě očí).
 • LED vyzařuje příjemné měkké a kvalitní světlo, jehož kvalita je srovnatelná s denním světlem, což představuje daleko menší zátěž pro lidský zrak, takže nezatěžuje zdraví jako jiné typy světelných zdrojů.
 • LED bez UV (ultrafialového) záření a tepelných ztrát (nemá vliv na malby a textilie).
 • LED nepřitahuje hmyz.
 • LED bez IR (infračerveného) záření (vhodné pro osvětlení potravin).
 • LED žárovky takřka nepřeměňují elektřinu na teplo (klasické žárovky tak činí až z 95%) a tak je lze i po několikahodinovém svícení vyšroubovat holou rukou,jelikož mají nízkou emisi světla (nízké tepelné vyzařování) - jsou výhodné zejména v letních měsících (úspora za klimatizaci).
 • LEDka neohřívá nasvícené předměty.
 • LED neničí difuzory a plastové kryty svítidel, takže jejich stárnutí je minimální (nejlépe je vidět na starých svítidlech s trubicemi).
 • LED šíří světlo konstantním světelným tokem.
 • Výkon až 125 lumen/Watt a úhel vyzařování světla 360° (čipy Crystal a MCOB - více o této unikátní technologii níže).
 • LED je v mnoha tvarech žárovek, vhodné i do otevřených svítidel.
 • LED technologie nabízí dlouhou životnost až 60 000 h, životnost se nezkracuje opakovaným rozsvěcováním (zapínání a vypínání), testují se na počty cyklů- uvedeno na obalech.
 • LED technologie přináší úsporu v údržbě, díky odolnosti a možnosti častého spínání bez poruchy.
 • LED je robustní a odolná vůči otřesům a vibracím.
 • Nabízené produkty jsou s prvotřídními chipy Epistar a Cree, Nitchi, Citizen významných výrobců.
 • U nás naleznete i produkty s nadstandardní zárukou 3 roky, 10 let a výměnou kus za kus, u projektů- dodáváme  projektovou cenu, ochranu projektu a projektovou záruku až 5-7 let.
 • LED splňuje krátkou dobu návratnosti investice za uspořenou energii.

V dnešní době již nahradíme žárovky s běžnými paticemi - E14, E27, GU10 a MR16 na 12V, LED trubice, běžně nahrazujeme reflektorky v domácnostech, hotelech, v průmyslu. Věnujeme se projektům výměn veřejného osvětlení v obcích, kde je velký důraz na kvalitu a rychlost návratnost investice při dodržení všech norem.

V dalším období se budeme zabývat vyšší účinností a budeme pro Vás testovat novější technologie a propojení LED systémů s inteligentním ovládáním.

Vstup do obchodu LED světla

LED žárovky

LED svítidla

LED pásky

LED hvězdná nebe

Vánoční osvětlení

 • Co to je LED technologie a její rozdělení:
  Technologie LED (Light Emitting Diode - svítivá dioda, dioda vyzařující - vydávající "emitující" světlo) je polovodičový světelný zdroj. Jde o elektronickou polovodičovou součástku obsahující přechod P-N. V současné době se využívá hlavně k osvětlení. Na rozdíl od klasických diod, LED vyzařuje viditelné světlo v úzkém spektru barev a používá se v široké řadě aplikací. Prochází-li přechodem elektrický proud v propustném směru, přechod vyzařuje (emituje) světlo, které je produkované množstvím nezávislých světelných zdrojů (tomu říkáme nekoherentní světlo) s úzkým spektrem. Pásmo spektra záření doidy je závislé na chemickém složení použitého polovodiče. Technologickým pokrokem bylo dosaženo potřebné svítivosti při přijatelných hodnotách spotřeby elektrické energie. Zároveň bylo dosaženo možnosti kombinování podávaných barev světla (nejčastěji teplá, přirozená a studená bílá). Nyní je tedy možné vyrábět vysoce úsporné a efektivní světelné zdroje pro jakékoli využití.

Z čeho se LED žárovka skládá:

Druhy čipů podle technologie
Výběr trubice podle typu pouzdra použitých LED diod v současnosti již ztrácí na významu, neboť DIP (Dual In-line Package) moduly se v současných generacích trubic již nepoužívají. Důvodů je několik - LED v pouzdře DIP se v prakticky nezměněné podobě používají již od minulého století, a toto pouzdro bylo pro LED vyvinuté ještě v dobách, kdy o LED technologii nikdo ani neuvažoval jako o zdroji světla, a diody sloužily jako spíše jako kontrolky a indikátory na přístrojích. Toto pouzdro pro současné LED není nevyhovující z hlediska špatného emitování světla, či špatné optiky naopak DIP pouzdro prakticky slouží přímo i jako usměrňovací optika. Problém DIP pouzdra pro dnešní výkonné LED je v chlazení - odvod tepla od čipu zajišťují vlastně jen kovové vývody z pouzdra, známé "nožičky".

 • LED technologie SMD (Surface Mounted Diode - povrchově osazená dioda):

SMD je v současnosti nejvíce rozšířená varianta v průmyslovém použití. Díky miniaturizaci a zvyšování výkonů dokáže poskytnout uspokojivé světelné výkony (maximálně však do 100lm/Watt). SMD LED zdroj světla je velmi malý a lehký čip zalitý epoxidovou pryskyřicí, čipy jsou do jisté míry pružné a poddajné. Vyznačuje se při jasném svitu velmi nízkou spotřebou elektrické energie na jednu SMD 2-3,6V při proudu 0,02 - 0,03A. Při správném napětí a proudu může životnost SMD dosáhnout až 100.000 hodin provozu. Její hlavní nevýhodou je náchylnost na teplotu, která může snížit její životnost dramaticky. V současnosti jsou v LED trubicích používány téměř výhradně SMD (Surface Mounted Diode - povrchově osazená dioda) LED čipy. Samotný SMD čip je osazen na keramické destičce, která zajišťuje rychlý plošný odvod tepla, a zároveň umožňuje snadnější montáž na společný, např. hliníkový chladič. Toto vlastně dává možnost použití menšího množství čipů s vyšším výkonem bez rychlé světelné degradace světelného zdroje v LED trubicích. Známí výrobci SMD LED čipů jsou například Cree (USA), Bridgelux (USA), LG (KR), Samsung (KR), Epistar (TW).

V současnosti nejrozšířenější SMD diody jsou velikosti 5050 (5x5mm), 3528 (3,5x2,8mm), 2835 2,8x2,8mm).
Formální a principiální následovník technologie SMD je pak COB / MCOB (Chip On Board / Multiple Chip On Board - čip / čipy na desce), kde je LED čip osazen přímo na desce, resp. chladiči. Tato technologie zatím nachází uplatnění spíše v reflektorech a závěsných průmyslových svítidlech, avšak jako před nejmladší ze zmíněných, je před ní ještě cesta vývoje.
LED SMD jsou použity převážně na LED páscích- stripech, u žárovek.

 • LED technologie COB (Chip On Board), MCOB (Multi Chip On Board) -  jedna velkoplošná dioda zajišťující, že světlo vychází z jediného, velkého bodu:

COB technologie využívá při výrobě koncentraci jednotlivých LED čipů na malou plochu. Na rozdíl od čipů vyrobených technologií MCOB, jsou LED čipy umístěny na keramickém plošném spoji a pokryté vrstvou luminoforu. Výhodou technologie COB je rovnoměrná emise světla (rovnoměrné vyzařování světla) z celé plochy čipu i při relativně vyšších provozních teplotách. Tato technologie je využívána spíše u výkonných svítidel, jako jsou například LED reflektory. Ovšem v poslední době se můžeme setkat již i s klasickými LED žárovkami, které jsou také osazeny těmito inovativními čipy. V naší nabídce jsou to zejména výkonné, unikátní a designově propracované Retro LED žárovky s osvitem plných 360°, jako tomu bylo i u klasických wolframových žárovek.

COB technologie je tedy založena na vnitřním základním složení, do kterého je integrováno velké množství čipů zapouzdřených do jednoho celku, tomu říkáme COB technologie, jak jsme již popisovali výše. COB/MCOB diody jsou ale hlavně odpovědí na tepelný problém s přehříváním u vysoce výkonných svítidel s velkým množstvím výkonných SMD diod, čehož bylo dosaženo změnou technologie výroby připevněním vlastní diody na tištěnou vodící desku. Tím dochází k maximálnímu možnému odvodu tepla a díky prakticky nulovému rozestupu čipů dochází k ucelenému a kompaktnímu světelnému toku s nevídanými možnostmi mixování barev. Zatímco SMD dioda má vlastní pouzdro, které se následně lepí na desku, COB/MCOB se pomocí speciální technologie lepí na desku přímo. Tento unikátní proces snižuje tepelnou náročnost diody díky eliminaci dvou vrstev a s nimi spojených přechodových odporů. Snížená teplota umožňuje zvýšit výkon při zachování dlouhé životnosti. Světelné COB LED diody využívají koncentraci jednotlivých LED čipů na malé ploše, kdy jsou LED čipy umístěny na keramickém plošném spoji a pokryté vrstvou luminoforu. Tím je zajištěn rovnoměrný rozvod tepelných emisí z LED čipů, je možné integrovat LED pole o vyšší hustotě a je také dosaženo vyššího světelného výkonu v porovnání s konvenčními LED diodami. Další výhodou technologie COB je rovnoměrná emise světla z celé plochy čipu i při relativně vyšších provozních teplotách polovodiče. Nyní se tato technologie dostává do masové produkce a budeme se s ní setkávat stále častěji, protože brzy nahradí starší generace LED diod. Jedná se o velkoplošný světelný zdroj se světelným tokem dosahující hodnot 90-110lm/W, což při klasickém COB reflektoru o výkonu 100W znamená srovnatelnou svítivost s 500W výbojkou. Dále se vyznačuje vysokým indexem podání barev (Ra). MCOB je derivát (odvozenina) COB.

 • MCOB (Multi Chip On Board):

MCOB znamená Multi Chips On Board, neboli multi čip na desce. Jak již název napovídá, jedná se opět o LED světelný zdroj s více čipy na měděné desce (na rozdíl od COB, kde jsou čipy umístěny na keramické desce). Používají se stejně jako čipy COB u svítidel, kde není možno integrovat (nebo je to problematické) dostatečný počet SMD čipů. Jedná se převážně o bodovky nebo svítidla s velkým výkonem, jako jsou halogeny, průmyslové osvětlení atd.. Nevýhodou je větší zahřívání žárovky/svítidla oproti SMD, je ale nižší oproti COB čipům. Princip technologie MCOB LED je zapouzdření multi čipu do jednoho vnitřního obalu, jak je popsáno výše. Součástí tohoto pouzdra je však i měděná fólie, která má dobré vodivé vlastnosti, ale není ideální pro dobré optické zpracování vyzařování světla z tohoto čipu. Proto došlo u MCOB čipu ke změně technologie výroby, kde je čip, na rozdíl od COB čipu, vyroben přímo na optické bázi a je proto umístěn přímo do optické vrstvy. Tím pádem vlastně vznikl jeden velkoplošný světelný zdroj (multičip) s dosahovaným světelným tokem 90-120lm/W a vysokým indexem podání barev (Ra). MCOB LED čip je přímo spojen s chladící hliníkovou deskou, která slouží jako základna a zajišťuje výrazně lepší chlazení. Uvnitř tohoto čipu není pouze jeden bod, ale je zde mnoho bodů emitujících světlo koncentrované uvnitř tohoto čipu. Technologie MCOB je tím pádem revoluční, protože chceme-li získat více světla pro okolní osvětlení z jednoho zdroje světla, je třeba právě mnoho úhlů, čím více, tím lépe. To nám zatím nabízí právě pouze tato technologie MCOB. Efektivita světla je lepší, pokud je MCOB čip použit v kombinaci u obou variant zapouzdření, jak slabších, tak i silnějších.
Účinnost méně výkonných zapouzdření "encapulation" musí být o 15% vyšší než u více výkonných zapouzdření, protože výkonný LED čip je velký a má pouze 4 výstupní světelné oblasti, ale čip s nižším výkonem je rozdělen do šestnácti výstupních oblastí. Takže pokud je výstupní oblast 4 až 16, je to celkem 64, a je zde tím pádem i více výstupního světla. Každopádně můžeme vylepšit efektivnost optiky až o 15%, MCOB používá světelné body pro vylepšení světelné efektivnosti, takže ve finále má právě proto i rozdílnou světelnou efektivitu než čip COB.
Dnes se již můžeme také setkat s technologiemi COM, COD a podobně. Tyto nové a inovativní technologie jsou vlastně dalším technologickým vylepšením ve výrobě čipů, ale základ je již velmi podobný výše popsanému principu. Tento velmi dynamický způsob rozvoje nám rozhodně do budoucna přinese další snižování cen, podstatné zvyšování svítivosti (lumeny) a snižování potřebného výkonu (Watty) na tento světelný výkon. Což povede k naprosté revoluci v energetické a finanční úspoře za kvalitní osvětlení s neuvěřitelnou životností. Každopádně je již dnes jasné, že budoucnost rozhodně patří LED zdrojům. Do budoucna tato technologie naprosto a plnohodnotně nahradí současné žárovky, úsporné žárovky, halogenové nebo výbojkové světelné zdroje.


T E C H N O L O G I E  F I L T R U  V X  pro lištové osvětlení LED Verbatim:


Lištové osvětlení LED Verbatim, které využívá technologie chráněné vlastnickými právy společnosti Mitsubishi Chemical, je vybaveno inovativním filtrem, který vylepšuje index podání barev (CRI) a zároveň i vnímanou živost barev.
 
Filtr Vx zajišťuje přesné změny křivky spektrální distribuce a tím umožňuje vnímání barev a drobných detailů předmětů tak jako na přirozeném denním světle. Tato technologie navržená konkrétně s ohledem na spektrální citlivost lidského oka zajišťuje opravdu výjimečný vizuální vjem.
 
Technologie filtru Vx zajišťuje flexibilitu pro pozdější úpravy lištového osvětlení LED Verbatim podle individuálních požadavků instalace. Svítidla vybavená filtrem Vx zajišťují skvělé vlastnosti podání barev, pouhým odebráním filtru je však k dispozici varianta pro vysokou efektivitu.

Filtr Vx, který se vyrábí z průmyslového organického materiálu DURABIO™ vyvinutého společností Mitsubishi Chemical, má vynikající optické vlastnosti, jako je vysoká transparentnost a špičkovou propustnost světla.
 
Kromě výjimečné životnosti 50 000 hodin tento doplněk rovněž nabízí odolnost proti vysokým teplotám, poškrábání a UV záření.
 
Zlepšení věrnosti a živosti barev je řešení, které je zvlášť užitečné pro maloobchody, muzea a pohostinství – prostory, kde malé rozdíly v barevných odstínech, tónech a texturách mohou mít velký vliv.

Filtr Vx pro CRI ≥90*

*Světelný tok (lm) s filtrem Vx: ~ -20 % až -25 %
Barevná teplota (K) s filtrem Vx: ~+10 %  
Index podání barev (CRI) s filtrem Vx: ~+10

Váš tým LUXO.cz