Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Jaká barva světla je ta správná?

Barva světla neboli teplota chromatičnosti světla.

Co to vlastně je? A jaká barva světla je ta správná?

S tímto dotazem se setkáváme každý den, chodí za námi zákazníci a nevědí, že jsou rozdíly právě v barevných odstínech světla. Jednotka této veličiny je Kelvin- K. Podívejte se, jaké jsou možnosti v barvách světla. 

CCT panel podhled

Příklady barevných teplot různých světelných zdrojů:

• 600 K- červená dioda

• 1200 K- žhavé uhlíky

• 1900 K - svíčka

• 2300 K: ztlumená žárovka

2700 K: žárovka, Slunce při východu a západu

3000 K: studiové osvětlení

• 3400 K: halogenová žárovka

• 4200 K: zářivka

• 5000 K: obvyklé denní světlo

• 5500 K: fotografické blesky, výbojky; toto je obvyklá barevná teplota používaná v profesionální fotografii

• 5780 K: povrchová teplota Slunce (kvůli Zemské atmosféře vnímáme ovšem barvu jako žlutou)

• 6000 K: jasné polední světlo

• 6500 K: standardizované denní světlo

• 7000 K: lehce zamračená obloha

• 8000 K: oblačno, mlhavo (mraky zabarvují světlo do modra), světlo blesků při bouřce

• 10 000 K: silně zamračená obloha nebo jen modré nebe bez Slunce

• 12 000 K: modrá obloha v zenitu, světlo svářecího elektrického oblouku

• 14 000 K: světlo UV trubic v soláriu

• 20 000 K: světlo sterilizační UV-C lampy

U svítidel se ve většině případech setkáte s barvami Teplá bílá, Neutrální bílá a Studená bílá. Výrobci takto uvádí barevnou teplotu, aby více přiblížili světlo zákazníkovi. Na každém svítidle musí být uvedena barva světla v Kelvinech.

Jaké světlo je to správné?

Často si lidé volí barvu světla buď nevědomky při koupi, co jim padne do ruky a nebo podle svého pocitu, ale vždy to nemusí být správná volba. Pro unavené oči po těžké práci není dobré bílé světlo, ale měli byste zvolit relaxační teplejší odstín. Do domácností a do místností jako jsou obývací pokoje, dětské pokoje, ložnice volte teplotu od 2700K - 3000K.

Pro pracovní prostředí, kuchyně, WC či koupelny můžete zvolit 4000K - neutrální barva světla. Je důležité si dát pozor na přechody z místnosti do místnosti, při použití odlišné barvy světla to bude působit rušivě. 

Stropní CCT panel 

Stropní CCT panel od teplé bílé - neutrální - po studenou barvu světla

Pozor na zářivky. Za ideální hladinu osvětlení na pracovním stole je považováno cca 500 luxů, což zajistí hlavní osvětlení v místnosti 2,5x2,5 m o výkonu 3500LM. Doporučujeme LED světla nebo LED žárovky, které neblikají, nehřejí a nejsou škodlivé pro oči. Řada výrobců pracuje s filtry proti modrému světlu, které má negativní účinky na lidský mozek a způsobuje hormonální nerovnováhu v těle.

Nevhodné jsou ale zářivky a lampy s intenzivním umělým světlem, které skutečně mohou při pravidelném a dlouhodobém čtení vážně poškodit zrak. Co se týče stupně bělosti, ideální je pro čtení denní bílá s hodnotami 4 500 až 5 000 K. Nejvíce se podobá dennímu světlu a neunavuje tudíž tolik zrak.

                         Stolní lampa CCT      

Barevné odstíny v jedné lampě

Jakou barvu světla dát do obývacího pokoje?

Pokud máte obývací pokoj k relaxaci a pohodě, jistě volte teplejší barvy světla od 2700 – 3000K. Studenější odstíny ve vás budou evokovat denní světlo, mozek si tak bude myslet, že je den a způsobí problémy s usínáním. Lepší je nakombinovat barvy a volit tak podle libosti a pracovní náplně. Jak toho docílíte? Zvolte v místnosti jedno centrální světlo se studenější barvou 4000K a lampičky nebo stojací lampy s teplejším odstínem. Můžou pomoci i LED pásky, které instalujete za TV.

Stropní CCT panel Solight

Dnes je velmi používaná technologie CCT, která způsobuje, že v jednou světle jsou obě barvy LED čipů a vy si je přepínáte podle potřeby ovladačem. CCT svítidla mohou být, jak lampičky, tak LED pásky. Výrobci testují a mají  jisté výsledky, že působením a změnou teploty chromatičnosti v průběhu pracovního dne např. v kanceláři, to má pozitivní účinky na náladu a schopnost se soustředit.

Kozel 50               Micro H    

Studenější odstíny světla                                                             Teplejší odstíny světla

Barevné světlo v ložnici, jaké je to správné?

Pokud je ložnice relaxačním a spánkovým místem, zvolte teplejší barvu světla 2700 - 3000K s možností regulace stmívání, možným designovým doplňkem můžou být RGB barevné LED pásky. Lampičky na čtení mohou mít studenější světlo max. 4000K, vyšší hodnoty nabádají mozek k bdělosti. Pokud trpíte nespavostí pozor na čtení zpráv z mobilu před spaním! Působení „modrého světla“ v jiném článku.

Závěsné teplá bílá    rgb_led pasky_loznice

Teplejší odstíny světla v ložnici                                               Barevné kombinace světla pomocí LED pásky RGB

Správné světlo v kuchyni

Pracovní světlo, které směřuje na pracovní linku by mělo být okolo 4000K- studenější než v jiných místnostech. Dobře poslouží svítidla z LED pásků a hliníkových profilů, jak vyrobíte takové svítidlo se dočtete zde.,  které můžete zafrézovat do horních skříněk. Nad jídelním stolem by mělo být světlo difúzní v teplejším odstínu barvy, pozor na odkryté žárovky mohou oslňovat a odrážet se v talíři a skleněném nádobí. Pro rustikální kuchyně se zajisté hodí teplejší odstíny světla 2700 - 3000K. V moderních kuchyních vynikne bílé světlo- ale pozor maximálně 4000K.

                                                                               
kuchyně   Závěslo světlo 3
                

Studenější odstíny světla v moderní kuchyni                                                  Teplejší odstíny světla v rustikální kuchyni

Realizaci a výběr barvy světla  v koupelně nepodceňujte

Koupelna je část bytu či domu, kde bychom se měli dobře vidět v zrcadle a mít kvalitní hlavní osvětlení. Ať už nástěnné lampičky nebo LED pásky okolo zrcadla je dobré mít ve studenějších barvách světla, maximálně okolo 3000K-4000K. Svítidlo může zkreslovat barvy a pokud je nesprávně umístěnné nad zrcadlem, tak bude stínit.

koupelna_6           koupelna_teplejsi_svetlo      

Teplé odstíny světla v koupelně                             Studené odstíny světla      

Ostatní místnosti jako WC, šatna nebo chodba

Zde je na Vás jaké světlo preferujete, člověk zde netráví moc času a určitě je lépe vidět pod studenějším světlem okolo 4000K. Úplně bych se vyhnula studenému až namodralému světlu, působí to dost nepřirozeně a může zkreslovat barvy.

Váš tým LUXO.cz