Jaké jsou patice žárovek?

Světelné zdroje nejprve rozdělíme podle napájení - příkonu.

Zdroje napájené 230V AC - ze sítě

  • Zde jsou nejpoužívanější patice, které jsou již dostupné s LED technologií.

Závit E27– velký šroubovací závit či Edisonův závit. Edisonův závit je závit se zaoblením (profil je složen z kruhových oblouků), takže nemá ostré hrany. Značí se velkým písmenem E, za nímž následuje číslovka udávající průměr v mm. Edison jím roku 1881 vybavil žárovku. Závit patří mezi standardizované závity.

images   cct_led_zarovka_fut014

Závit E14 – malý šroubovací závit, někdy „miňonka“. Tento závit se většinou vyskytuje u žárovek v malých svítidlech. Průměr závitu 14mm.

images(1)               LED žárovka E14

Patice GU10 - bajonetová, má tvar hladkého válce se dvěma protilehlými výstupky. Světelný zdroj se zasune do objímky tlakem proti pružině a zajistí pootočením. Tyto patice jsou hodně rozšířené, převážně u podhledových svítidel.

   images(2)

Patice G23 – tato patice se vyskytuje u zářivek, které se umisťují do stropních svítidel či lampiček.

 

Zdroje napájené 12V

K těmto žárovkám a svítidlům potřebujete napájecí zdroj, který přemění napětí z 230 V AC na 12V.

Patice MR16 a patice Gx5,3. Tento typ patice je po GU10 nejrozšířenější u vestavných svítidel a u nástěnných, nebo stropních svítidel s bodovým světlem (bodovek). V zadní části LED žárovky jsou dva kontakty, které se zasunou do otvorů v patici Gx5,3. 

Patice G4 – rozteč dvou kolíků je 4mm. Nejvíce tuto patici uvidíte u halogenových žárovek pro bodové osvětlení. Vhodné pro osvětlení pultů, barů, koupelnových skříněk. Vhodné do stolních lampiček.

index(1)

Váš tým LUXO.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení