Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Jaké jsou patice žárovek?

Světelné zdroje nejprve rozdělíme podle napájení - příkonu.

Zdroje napájené 230V AC - ze sítě

  • Zde jsou nejpoužívanější patice, které jsou již dostupné s LED technologií.

Závit E27– velký šroubovací závit či Edisonův závit. Edisonův závit je závit se zaoblením (profil je složen z kruhových oblouků), takže nemá ostré hrany. Značí se velkým písmenem E, za nímž následuje číslovka udávající průměr v mm. Edison jím roku 1881 vybavil žárovku. Závit patří mezi standardizované závity.

images   cct_led_zarovka_fut014

Závit E14 – malý šroubovací závit, někdy „miňonka“. Tento závit se většinou vyskytuje u žárovek v malých svítidlech. Průměr závitu 14mm.

images(1)               LED žárovka E14

Patice GU10 - bajonetová, má tvar hladkého válce se dvěma protilehlými výstupky. Světelný zdroj se zasune do objímky tlakem proti pružině a zajistí pootočením. Tyto patice jsou hodně rozšířené, převážně u podhledových svítidel.

   images(2)

Patice G23 – tato patice se vyskytuje u zářivek, které se umisťují do stropních svítidel či lampiček.

 

Zdroje napájené 12V

K těmto žárovkám a svítidlům potřebujete napájecí zdroj, který přemění napětí z 230 V AC na 12V.

Patice MR16 a patice Gx5,3. Tento typ patice je po GU10 nejrozšířenější u vestavných svítidel a u nástěnných, nebo stropních svítidel s bodovým světlem (bodovek). V zadní části LED žárovky jsou dva kontakty, které se zasunou do otvorů v patici Gx5,3. 

Patice G4 – rozteč dvou kolíků je 4mm. Nejvíce tuto patici uvidíte u halogenových žárovek pro bodové osvětlení. Vhodné pro osvětlení pultů, barů, koupelnových skříněk. Vhodné do stolních lampiček.

index(1)

Váš tým LUXO.cz