Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Vybíráte LED pásky? Poradíme, na co se při výběru zaměřit

Jsou nesmírně moderní, v místnosti dokáží navodit příjemnou atmosféru, můžou hrát všemi barvami, jsou nenáročné na montáž a charakterizuje je dlouhá životnost. O čem je řeč? O LED páscích.

dotykovy_ovladac_schody(1)  svetla_kuchyne-blog_cmsico  linie

LED pásky jsou vlastně obyčejné LED diody, které jsou vsazeny do samolepícího ohebného pásku, na kterém jsou připájeny většinou SMD LED diody a odpory.

Díky materiálu jsou LED pásky skvěle ohebné a mají také další výhodu – jednoduše je můžete zkracovat anebo naopak prodlužovat. Pokud i vy chcete místnost ozvláštnit LED páskem, měli byste vědět, čemu věnovat při výběru pozornost.

Svítivost LED pásků

Základem úspěchu je dostatečná svítivost LED pásku. Na výběr máte LED pásky o svítivosti 350 lm/m, které se hodí spíše jako doplňkové anebo orientační světlo například pod schody. U svítivosti 850 lm/m opět uvažujte o LED páscích, které by plnily převážně funkci doplňkového světla. Svítivost LED pásků dosahujících hodnot 1250 lm/m je vhodná pro osvětlení pracovní plochy, stolu nebo všude tam, kde není vhodné instalovat klasická svítidla. Poslední kategorií jsou LED pásky se svítivostí 1960 lm/m, které nahrazují běžnou žárovku.

2  prifil_klusdesign_koupelna

Jaký stupeň krytí vybrat?

Obecně můžete volit mezi LED pásky bez silikonového krytí anebo ty se silikonovým krytím. A i tady je to poměrně věda. Stupeň krytí charakterizuje ochranu LED pásku proti vnějším vlivům. Zvolíte-li LED pásek se stupněm krytí IP 20, pak půjde o LED pásek určený primárně do vnitřního prostředí. U IP 54 je pásek kryt silikonem a je tak vhodný také do vlhkého prostředí. U IP 68 je pásek kryt v silikonovém pouzdře, které je ještě navíc vyplněno dalším silikonem. Tento LED pásek můžete použít i v exteriérech a lze jej krátkodobě ponořit do vody.

dbk_3  venkovni_led pasek

Bílé anebo barevné?

Pokud dáváte přednost bílé barvě, pak si můžete vybrat z její studené, teplé anebo denní varianty. Na výběr ale máte samozřejmě také barevné LED pásky, kterým se odborně říká LED RGB pásky (red = červená, green = zelená a blue = modrá). Jednotlivé barvy vznikají kombinací výše zmíněných základních barev. Barvu můžete jednoduše měnit pomocí ovladače a vytvářet tak v místnosti příjemnou atmosféru.

bar  rgb_led pasky_loznice  osvetleni_baru.

Váš tým LUXO.cz