Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Zamilovali jste si rustikální a retro styl? Pozor na chyby, které běžně děláte

Hektický způsob života, moderní technologie na každém kroku, uspěchaná doba a neustálý časový pres spokojenému žití příliš nenahrává. Proto se není čemu divit, že spousta z nás se vrací zpátky do dob, kdy plynul život tak nějak pomaleji.

Závěsné světlo 2  Závěslo světlo 3

V našich domovech se stále častěji objevují rustikální a retro prvky, které nás mají přiblížit k přírodě a zpomalit rozběhaný den. Také jste si rustikální a retro styl zamilovali? Pokud si chcete domů pořídit doplňky v jednom nebo druhém stylu, měli byste vědět, jakým chybám a přešlapům se vyvarovat.

Nezaměňujte retro s vintage stylem

Retro je latinským slovem, které označuje výraz pro „zpět“ anebo „zpátky v čase“. Charakterizuje jej něco minulého, zaniklého, bývalého, k čemuž se ale opětovně navracíme. Nesprávně se styl retro zaměňuje s označením pro dobu vztahující se k 50. až 70. letům 20. století, pro něž je typický spíše styl vintage. Proto není dobré tyto dva styly příliš míchat a kombinovat. V prostoru by působily nesourodě a neuspořádaně, navíc by se vzájemně překrývaly a rušily. Retro charakterizují méně výrazné barvy (například světle oranžová, hořčicově žlutá apod.). Z doplňků ve stylu retro se v místnosti skvěle uplatní retro žárovky, které jsou sice žárovkami LED, na první pohled je ale nerozeznáte od těch, na které jste byli zvyklí z vašeho dětství.

Retro žárovka   Retro žárovka 2

Rustikální styl hlásí návrat k přírodě

Návrat k přírodě je motivem módních návrhářů i bytových designérů již několik let. Hektický styl velkoměsta řada z nás mile ráda vymění za nadčasový rustikální styl, který vychází z tradičních hodnot a stylu anglického venkova. Uplatnění najde například v rustikálně zařízených kuchyních, na chatách a chalupách. Skvělými doplňky jsou nejrůznější přírodní dekorace od kousků dřeva, přes větvičky, až po šišky, žaludy či kaštany. Při zařizování interiéru v rustikálním stylu se příliš nevyplácí kombinovat ho s nadčasovými vychytávkami a výraznými barvami. Z barev, které se k tomuto stylu hodí, musíme zmínit zejména hnědou, tmavě zelenou, žlutou nebo béžovou.

Lampa stojací    Stojací lampaa

Celkový ráz místnosti doplní rustikální lustry vyvedené v zemitých barvách.

Závěsné světlo  Lampaaa

Váš tým LUXO.cz