Zamilovali jste si rustikální a retro styl? Pozor na chyby, které běžně děláte

Hektický způsob života, moderní technologie na každém kroku, uspěchaná doba a neustálý časový pres spokojenému žití příliš nenahrává. Proto se není čemu divit, že spousta z nás se vrací zpátky do dob, kdy plynul život tak nějak pomaleji.

Závěsné světlo 2  Závěslo světlo 3

V našich domovech se stále častěji objevují rustikální a retro prvky, které nás mají přiblížit k přírodě a zpomalit rozběhaný den. Také jste si rustikální a retro styl zamilovali? Pokud si chcete domů pořídit doplňky v jednom nebo druhém stylu, měli byste vědět, jakým chybám a přešlapům se vyvarovat.

Nezaměňujte retro s vintage stylem

Retro je latinským slovem, které označuje výraz pro „zpět“ anebo „zpátky v čase“. Charakterizuje jej něco minulého, zaniklého, bývalého, k čemuž se ale opětovně navracíme. Nesprávně se styl retro zaměňuje s označením pro dobu vztahující se k 50. až 70. letům 20. století, pro něž je typický spíše styl vintage. Proto není dobré tyto dva styly příliš míchat a kombinovat. V prostoru by působily nesourodě a neuspořádaně, navíc by se vzájemně překrývaly a rušily. Retro charakterizují méně výrazné barvy (například světle oranžová, hořčicově žlutá apod.). Z doplňků ve stylu retro se v místnosti skvěle uplatní retro žárovky, které jsou sice žárovkami LED, na první pohled je ale nerozeznáte od těch, na které jste byli zvyklí z vašeho dětství.

Retro žárovka   Retro žárovka 2

Rustikální styl hlásí návrat k přírodě

Návrat k přírodě je motivem módních návrhářů i bytových designérů již několik let. Hektický styl velkoměsta řada z nás mile ráda vymění za nadčasový rustikální styl, který vychází z tradičních hodnot a stylu anglického venkova. Uplatnění najde například v rustikálně zařízených kuchyních, na chatách a chalupách. Skvělými doplňky jsou nejrůznější přírodní dekorace od kousků dřeva, přes větvičky, až po šišky, žaludy či kaštany. Při zařizování interiéru v rustikálním stylu se příliš nevyplácí kombinovat ho s nadčasovými vychytávkami a výraznými barvami. Z barev, které se k tomuto stylu hodí, musíme zmínit zejména hnědou, tmavě zelenou, žlutou nebo béžovou.

Lampa stojací    Stojací lampaa

Celkový ráz místnosti doplní rustikální lustry vyvedené v zemitých barvách.

Závěsné světlo  Lampaaa

Váš tým LUXO.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení