Dárek ke každé objednávce nad 1500,-Kč

Kam se hodí a nehodí bodovky? Pár užitečných rad pro instalaci.

Všichni dnes známe bodovky, ale víte kde je vhodné je instalovat a kde ne? 

ÚVOD   Lampiččka

Několik rad, jak instalovat bodovky, kam se hodí a kam ne?

                          Nástěěnl

Bodová svítidla jsou stále v kurzu. V každé domácnosti najdete alespoň jednu bodovku, ať to je ve stropě, na chodbě nebo jako lampička na stěně v obýváku.

Nejpoužívanější jsou podhledová bodová svítidla do sádrokartonu. Svítidla se vyrábí v různých dekorech a materiálech jako sklo, sádra, hliník. Můžou být na jednu i více žárovek. U těchto svítidel si hlídejte montážní hloubku a zda svítidlo obsahuje i danou patici na žárovku.

obývák

Bodovky se skvěle vyjímají v obývacím pokoji, pro více inspirace světel do obýváku navštivte náš článek.

1. Vhodné použití a nevhodné použití bodových svítidel

Je dobré si nechat poradit odborníkem, kam přesně bodová svítidla instalovat. Tato svítidla nám neposkytují prostorové světlo, pouze „bodové“ a to většinou v úhlu 40stupňů i méně. Je dobré si uvědomit, že takto se používají do podhledu např. v koupelně či chodbě a musí se jich instalovat několik, aby se světlo rozptýlilo po celé místnosti.

 KOUPELNA    KOUPEL

Bodová svítidla perfektně nasvítí předměty na poličce, v kuchyni či schodiště, některá se dají natáčet a tím namířit efektivně na požadovanou plochu. Pokud požadujete nasvítit jedním svítidlem velký prostor a jednu místnost, použití bodovek není vhodná volba. Světlo nedosvítí do koutů a místnost nebude dostatečně prosvětlena. Použití bodovek musíte naplánovat a vyvést více přívodů či udělat sádrokartonový podhled.

Svítidla bodová mohou být i pro venkovní použití, ty však musí mít IP krytí minimálně IP44. Opět jimi nasvítíte např. fasádu domu nebo vzrostlý strom v zahradě.

                                                VENKOVNÍ 

2. LED bodovky - úspora

Bodová svítidla můžou být v LED provedení nebo na LED žárovky, tam se většinou vyskytují s paticí GU10, GU5,3 či E14. Snažte se vybírat bodovky, které jsou zapuštěné, tím Vás světlo z nich nebude oslňovat. Právě kvůli oslnění se často používají svítidla s mřížkou nebo zapuštěná s odrazovou plochou. Zvýšíte tím světelný komfort v místnosti. Světelný bod tak není vidět a přeci skvěle svítí.

  OBÝVAK    STROOP

3. Jednoduché na montáž

Stropní bodové osvětlení je vhodné pro místa, která vyžadují více směrové osvětlení. Svítidla se skládají z více ramen na kterých je více bodových světélek, každé si můžete nasměrovat dle potřeby. Lustry jsou víceramenné, můžou mít kulaté i hranaté tvary, takže zapadne do Vašeho prostoru. Instalace je jednoduchá, nevyžaduje zapuštění do podhledu.

 STROP    STROPP

4. Lankové a lištové bodové osvětlení též přináší spoustu výhod v nasměrování a použití světla dle potřeb v domácnosti. Při přestěhování nábytku, jednoduše přenastavíte světélka na lankách a máte hotovo. Lištové systémy mohou být také rozděleny podle napájení 3fázové a 1 fázové, tím můžete rozsvěcet světla ve 3 stupních.

LIŠTAjpg       LIŠTAA

5. Bodové lampičky

Bodová světla mohou být i nástěnná a tím si přesně nasměrujete světlo dle libosti. Velké uplatnění najdou v obývacím pokoji na stěnách nebo v chodbách a na schodištích.

LAMPA N     LAMPIČKA

Oblíbené jsou i bodová svítidla do dětského pokoje, pro inspiraci osvětlení dětských pokojů navštivte náš článek, který se tomu věnuje podrobně.

Lampa dětská

 Váš tým LUXO.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení