Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

Kam se hodí a nehodí bodovky? Pár užitečných rad pro instalaci.

Všichni dnes známe bodovky, ale víte kde je vhodné je instalovat a kde ne? 

ÚVOD   Lampiččka

Několik rad, jak instalovat bodovky, kam se hodí a kam ne?

                          Nástěěnl

Bodová svítidla jsou stále v kurzu. V každé domácnosti najdete alespoň jednu bodovku, ať to je ve stropě, na chodbě nebo jako lampička na stěně v obýváku.

Nejpoužívanější jsou podhledová bodová svítidla do sádrokartonu. Svítidla se vyrábí v různých dekorech a materiálech jako sklo, sádra, hliník. Můžou být na jednu i více žárovek. U těchto svítidel si hlídejte montážní hloubku a zda svítidlo obsahuje i danou patici na žárovku.

obývák

Bodovky se skvěle vyjímají v obývacím pokoji, pro více inspirace světel do obýváku navštivte náš článek.

1. Vhodné použití a nevhodné použití bodových svítidel

Je dobré si nechat poradit odborníkem, kam přesně bodová svítidla instalovat. Tato svítidla nám neposkytují prostorové světlo, pouze „bodové“ a to většinou v úhlu 40stupňů i méně. Je dobré si uvědomit, že takto se používají do podhledu např. v koupelně či chodbě a musí se jich instalovat několik, aby se světlo rozptýlilo po celé místnosti.

 KOUPELNA    KOUPEL

Bodová svítidla perfektně nasvítí předměty na poličce, v kuchyni či schodiště, některá se dají natáčet a tím namířit efektivně na požadovanou plochu. Pokud požadujete nasvítit jedním svítidlem velký prostor a jednu místnost, použití bodovek není vhodná volba. Světlo nedosvítí do koutů a místnost nebude dostatečně prosvětlena. Použití bodovek musíte naplánovat a vyvést více přívodů či udělat sádrokartonový podhled.

Svítidla bodová mohou být i pro venkovní použití, ty však musí mít IP krytí minimálně IP44. Opět jimi nasvítíte např. fasádu domu nebo vzrostlý strom v zahradě.

                                                VENKOVNÍ 

2. LED bodovky - úspora

Bodová svítidla můžou být v LED provedení nebo na LED žárovky, tam se většinou vyskytují s paticí GU10, GU5,3 či E14. Snažte se vybírat bodovky, které jsou zapuštěné, tím Vás světlo z nich nebude oslňovat. Právě kvůli oslnění se často používají svítidla s mřížkou nebo zapuštěná s odrazovou plochou. Zvýšíte tím světelný komfort v místnosti. Světelný bod tak není vidět a přeci skvěle svítí.

  OBÝVAK    STROOP

3. Jednoduché na montáž

Stropní bodové osvětlení je vhodné pro místa, která vyžadují více směrové osvětlení. Svítidla se skládají z více ramen na kterých je více bodových světélek, každé si můžete nasměrovat dle potřeby. Lustry jsou víceramenné, můžou mít kulaté i hranaté tvary, takže zapadne do Vašeho prostoru. Instalace je jednoduchá, nevyžaduje zapuštění do podhledu.

 STROP    STROPP

4. Lankové a lištové bodové osvětlení též přináší spoustu výhod v nasměrování a použití světla dle potřeb v domácnosti. Při přestěhování nábytku, jednoduše přenastavíte světélka na lankách a máte hotovo. Lištové systémy mohou být také rozděleny podle napájení 3fázové a 1 fázové, tím můžete rozsvěcet světla ve 3 stupních.

LIŠTAjpg       LIŠTAA

5. Bodové lampičky

Bodová světla mohou být i nástěnná a tím si přesně nasměrujete světlo dle libosti. Velké uplatnění najdou v obývacím pokoji na stěnách nebo v chodbách a na schodištích.

LAMPA N     LAMPIČKA

Oblíbené jsou i bodová svítidla do dětského pokoje, pro inspiraci osvětlení dětských pokojů navštivte náš článek, který se tomu věnuje podrobně.

Lampa dětská

 Váš tým LUXO.cz