Máme pro vás dárek! Zadejte kód 1NAKUP a získejte 10% na váš nákup!

LED světla do kuchyně? Skvělá volba! Mějte však na paměti všechny výhody a nedostatky

Mezi největší přednosti LED svítidel patří například dlouhá životnost, ale též skutečnost, že jde vůbec o nejúspornější a nejekologičtější zdroj svícení.

STRjpg   kuchyně

Dříve lidé osvětlovali své příbytky otevřeným ohněm, později svíčkami a olejovými lampami. Významným krokem modernizace bylo osvětlování prostoru za pomocí žárovek. Princip fungování žárovky spočívá v zahřívání wolframového drátu elektrickým proudem. Nicméně vzhledem k tomu, že tento způsob se prokázal jako ne příliš energeticky účinný, nebyl ani tento druh osvětlení konečnou variantou.

V průběhu let se tak začaly hledat další způsoby, jak efektivně, účinně a ekologicky osvětlovat ulice a nakonec i domy. Netrvalo to dlouho a zrodilo se LED osvětlení.

zaaajpg

Jak LED osvětlení vlastně funguje?

Možná vás zajímá, jakým způsobem vlastně takové LED diodové osvětlení funguje. Vše je založeno na principu elektroluminiscence, který můžeme obecně popsat jako přeměnu elektrického proudu přímo na světlo. Jednotlivé diody fungují díky polovodičům, které se skládají ze dvou vrstev. Po zapojení do elektrické sítě se elektrony z první vrstvy lidově řečeno „stěhují“ do vrstvy druhé. Přebytek energie pak vytváří světlo.

Výhody a nevýhody LED osvětlení

Ať už plánujete LED osvětlení do kuchyně, dětského pokoje, haly anebo obýváku, svého rozhodnutí nebudete litovat. LED světla totiž skýtají celou řadu výhod. Mezi jejich největší přednosti patří dlouhá životnost, ale též skutečnost, že jde vůbec o nejúspornější a nejekologičtější zdroj svícení. Na rozdíl od např. „úsporek“ je pro jejich výrobu použito stokrát méně materiálu. LED světla se navíc rozsvěcí okamžitě. Nevadí jim také menší otřesy nebo vibrace a časté spínání.

Protože má ale každá mince dvě strany, musíme jmenovat také některé jejich nevýhody. Mezi ty patří například to, že s LED osvětlením jsou spojeny vyšší pořizovací náklady (v přepočtu na lumen) nebo skutečnost, že LED světla nejsou schopna směrovosti pod několik stupňů. Přesto jde o vysoce účinný zdroj světla, který má rozhodně budoucnost.

1) Závěsná LED svítidla

  • V každé kuchyni by neměl chybět závěsný lustr, používá se především nad jídelní stůl, ale také pro osvětlení pracovní plochy či baru.

ZáJPG    závěs

2) Stropní LED svítidla

  • Jako hlavní osvětlení se nejčastěji volí stropní svítidlo, které kvalitně osvětlí celou kuchyni. Oblíbená jsou i světla s možností nastavení barvy teploty nebo stmívání.

STROO    Strop

STROP-          LEDD

3) LED osvětlení kuchyňské linky

  • Bez osvícení pracovní plochy by se nám v kuchyni špatně pracovalo, proto na něj určitě nezapomínejte. Lze si vybrat buď z hotových LED svítidel nebo zvolit oblíbenou variantu v podobě LED pásků například s možností dotykového stmívání a vypnutí/zapnutí.

LED pásek SKŘÍNKA

Podívejte se na další tipy a inspiraci světel do kuchnyně.

Váš tým LUXO.cz