Úvod / Aktuality / Kam se hodí a nehodí bodovky? Pár užitečných rad pro instalaci.
Kategorie
Výrobci
Kontaktujte nás hned

+420 734 766 497
+420 725 810 599

info@luxo.cz

 

Navštivte náš showroom:

Pod Vinicí 409/27
Praha 4, Modřany

 

Otevírací doba

Po 830 - 1700
Út 830 - 1700
St 830 - 1830
Čt 830 - 1700
Pá 830 - 1500

Výhody nákupu u nás
  • DOPRAVA nad 1000,- Kč zdarma!
  • slevy pro montážníky
  • věrnostní program pro stálé zákazníky
  • odběr na prodejně
  • komplexní řešení na míru    
  • ONLINE návrh ZDARMA  

Kam se hodí a nehodí bodovky? Pár užitečných rad pro instalaci.

Kam se hodí a nehodí bodovky? Pár užitečných rad pro instalaci. - Luxo.cz    Všichni dnes známe bodovky, ale víte kde jsou vhodné je instalovat a kde ne?
Luxo

Několik rad, jak instalovat bodovky, kam se hodí a kam ne?

Bodová svítidla jsou stále v kurzu, v každé domácnosti najdete alespoň jednu bodovku, ať to je ve stropě na chodbě nebo jako lampička na stěně v obýváku.

Nejpoužívanější jsou podhledová bodová svítidla do sádrokartonu. Svítidla se vyrábí v různých dekorech a materiálech jako sklo, sádra, hliník. Můžou být na jednu i více žárovek. U těchto svítidel si hlídejte montážní hloubku a zda svítidlo obsahuje i danou patici na žárovku.

1. Vhodné použití a nevhodné použití bodových svítidel

Je dobré si nechat poradit odborníkem, kam přesně bodová svítidla instalovat. Tato svítidla nám neposkytují prostorové světlo, pouze „bodové“ a to většinou v úhlu 40stupňů i méně. Je dobré si uvědomit, že takto se používají do podhledu např. v koupelně či chodbě a musí se jich instalovat několik, aby se světlo rozptýlilo po celé místnosti.

Bodová svítidla perfektně nasvítí předměty na poličce, v kuchyni či schodiště, některá se dají natáčet a tím namířit efektivně na požadovanou plochu. Pokud požadujete nasvítit jedním svítidlem velký prostor a jednu místnost, použití bodovek není vhodná volba. Světlo nedosvítí do koutů a místnost nebude dostatečně prosvětlena. Použití bodovek musíte naplánovat a vyvést více přívodů či udělat sádrokartonový podhled.

Svítidla bodová mohou být i pro venkovní použití, ty však musí mít IP krytí minimálně IP44. Opět jimi nasvítíte např. fasádu domu nebo vzrostlý strom v zahradě.

 

2. LED bodovky- úspora

Bodová svítidla můžou být v LED provedení nebo na LED žárovky, tam se většinou vyskytují s paticí GU10, MR16 či E14. Snažte se vybírat bodovky, které jsou zapuštěné, tím Vás světlo z nich nebude oslňovat. Právě kvůli oslnění se často používají svítidla s mřížkou nebo zapuštěná s odrazovou plochou. Zvýšíte tím světelný komfort v místnosti. Světelný bod, jako není vidět a přeci svítí.

        

3. Jednoduché na montáž

Stropní bodové osvětlení je vhodné pro místa, které vyžaduje více směrové osvětlení. Svítidla se skládají z více ramen na kterých je více bodových světélek, každé si můžete nasměrovat dle potřeby. Lustry jsou víceramenné, můžou mít kulaté i hranaté tvary, takže zapadne do Vašeho prostoru. Instalace je jednoduchá, nevyžaduje zapouštění do podhledu.

4. Lankové a lištové bodové osvětlení, též přináší spoustu výhod v nasměrování a použití světla dle potřeb v domácnosti. Při přestěhování nábytku, jednoduše přenastavíte světélka na lankách a máte hotovo. Lištové systémy mohou být také rozděleny podle napájení 3fázové a 1 fázové, tím můžete rozsvěcet světla ve 3 stupních.

5. Bodové lampičky

Bodová světla mohou být i nástěnná a tím si přesně nasměrujete světlo, jak je libo. Velké uplatnění najdou v obývacím pokoji na stěnách nebo v chodbách a na schodištích.

©2016 luxo.cz